הישג להתאחדות התעשיינים: ועדת הכספים של הכנסת אישרה את הסדר הפיצוי למפעלים, לעסקים ולעובדים בדרום

27/02/2009

הסדר הפיצוי גובש במשותף עם המעסיקים, העובדים והאוצר.

 

להלן 3 המסלולים לבחירה:

 

מסלולי הפיצוי – מסלול שכר: שבו המעסיק יוכל להגיש בקשת החזר בגין שכר ששולם לעובדים שלא הגיעו לעבודתם, עקב המצב הביטחוני. החזר המדינה יהיה בגובה 132.5% משכר הבסיס של העובד.

 

מסלול מחזורים: שבו המעסיק יוכל להגיש בקשת החזר בגין ירידה במחזור העסקי . ייקבע מקדם מיתון פרטני לכל עוסק שיחושב על בסיס הממוצע של חודשים נוב'-דצמ' ,2008 לעומת החודשים המקבילים ב-2007. הפיצוי (לאחר קיזוז מקדם המיתון) ייקבע על פי השוואת המחזור העסקי בינואר 2009, לעומת ינואר 2008.

 

מסלול הוצאות: שבו המעסיק יוכל להגיש בקשת פיצוי בגין הנזק התפעולי שנגרם בינואר.

יודגש, כי נשיאי לשכת התאום בראשותו של שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום, מתחו ביקורת חריפה על התנהלותו של שר האוצר רוני בר-און, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסו ב-3 בפברואר בת"א. זאת בעקבות העובדה שעד אז האוצר לא עמד בהסכמים לפיצוי מעסיקים ועובדים בדרום.

 

ראשי המגזר העסקי האשימו את שר האוצר בכך שהוא מקריב את תושבי הדרום על מזבח הפוליטיקה, וכי הוא מבקש לנצל את הבחירות כדי לדחות או לא לשלם כלל את תשלום הפיצוי המגיע כדין לעובדים ולמעסיקים בדרום.

ראשי המגזר העסקי טענו שבר-און, בניהולו הכושל, אינו מסוגל להוציא לפועל אפילו את הסכם הפיצויים בדרום, דבר שיביא לכך ש-35 אלף עובדים בדרום שנעדרו מעבודתם כדין בגין המצב הביטחוני, לא יקבלו שכר של כמעט חודש ימים, ו-4,000 עסקים עלולים לקרוס על כל המשתמע מכך.

 

נשיאי לשכת התיאום האשימו את שר האוצר ומשרד האוצר בכך שהם מפקירים את העובדים ואת המעסיקים בדרום, כאשר הם משאירים את המעסיקים ללא יכולת לשלם שכר. זאת בהעדר פיצוי על הנזקים שנגרמו להם במבצע 'עופרת יצוקה'.

ראשי המגזר העסקי טענו, כי למרות ההסכמה על עקרונות הפיצוי לעובדים ולמעסיקים בדרום, שאליה הגיעו הצדדים לפני יותר מ- 11 ימים - האוצר "גורר רגליים" וטרם העביר את התקנות הנדרשות לוועדת הכספים של הכנסת למימוש הסכם הפיצוי.

 

נשיאי לשכת התאום הוסיפו וטענו, כי בניגוד למלחמת לבנון השנייה - שבה ניתן פיצוי בגין מניעת רווח או הפסד שנגרם לעסק, הרי שכיום המצב קשה שבעתיים, זאת בשל המיתון במשק ומצוקת האשראי העמוקה, לכן תמוהה התמהמהות האוצר הדוחה את החתימה על הסכם הפיצוי למעסיקים בדרום.

 

ראשי המעסיקים טענו, כי מצב זה יוביל לכך שעשרות אלפי העסקים והמפעלים בדרום לא יוכלו לקבל מקדמות על חשבון הסדר הפיצוי. דבר שיקשה עוד יותר על יכולת ההישרדות שלהם.

המשמעות תהיה - אלפי עסקים עלולים להיכנס לסחרחרת עסקית, שעלולה להביא את חלקם למציאות של חדלות פירעון ואף לסגירת העסק.

ראשי הארגונים הכלכליים טענו, כי שר האוצר לא עומד בסיכומים ומבטא בכך תרבות שלטונית קלוקלת שצריכה לעבור מהעולם. "למרות שחלק מהמגזרים הגיעו להסכמות על הסדר הפיצוי עם המוסמך ברשות המיסים – ביטל משרד האוצר את ההסכמות", טענו ראשי המעסיקים.

 

ראשי המעסיקים טענו, כי למרות סיכום של ראש אגף התקציבים באוצר, כי התקנות יעברו לוועדת הכספים של הכנסת עד 31 בינואר 2009 על מנת שניתן יהיה לשלם שכר לעובדים, גם בגין ההיעדרות בשל המבצע, התקנות טרם הושלמו.

עוד טענו ראשי המעסיקים, כי למרות שבמלחמת לבנון השנייה ישבו המעסיקים ההסתדרות והאוצר, 4 ימים רצופים וסגרו הסכם, האוצר מושך עתה זמן ולא מסוגל להעביר את התקנות. זאת למרות שעברו יותר מ-11 יום מאז שסוכמו ההסכמות העקרוניות בין הצדדים.

 

במסיבת העיתונאים אמר ברוש, כי הוא דיבר היום עם יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, אך גם הוא במירוץ אחר האוצר, וגם הוא לא קיבל עד כה את התקנות.

ברוש פנה לאוצר בבקשה לזנוח את אטימות הלב שלו ולהגיש עוד היום ליו"ר ועדת הכספים את התקנות.

ברוש רואה בהתנהגות האוצר את המשך הזלזול במעסיקים ובעובדים. "זו פשוט השפלה", אמר ברוש.

עוד הוסיף, כי הוא אינו מבין איך חושבים באוצר שלמרות הקסאמים אפשר לחזור לחיי שגרה, מבלי שמספקים לעסקים ולעובדים בדרום את אותו שקט נפשי שיפוצו. "חייבים להוקיע את הציוניות של האוצר!", אמר ברוש.

לדבריו, הוא מתחיל להעלות ספקות האם כל התנהלות האוצר אינה אלא תרגיל ציני כדי להגיע לדקה ה-90 ולא להספיק להגיש את התקנות. "אנו לקראת בחירות, ומה שלא ייעשה בתוך יום יומיים לא יהיה כבר אפשר לעשות. הממשלה חייבת לדעת להגן על אזרחיה גם בעת קריסה כלכלית", אמר ברוש.

 

במסיבת העיתונאים השתתפו: שרגא ברוש - יו"ר לשכת התאום ונשיא התאחדות התעשיינים; אלי גונן - נשיא המלונאים ויהודה טלמון - נשיא לשכת ארגוני העצמאים.

 

 

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש מעריך: המיתון העולמי עשוי להגביר השנה את היקף הרכישות והמיזוגים בהם מעורבת התעשייה הישראלית, 28/02/2009
-, 28/02/2009
מאות תעשיינים וצמרת השלטון בישראל – לבני, ברק, נתניהו וישי - באסיפה השנתית של התאחדות התעשיינים שנערכה ב-22 בינואר , 25/02/2009
התקיימה ישיבה ראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2010-2009, בראשותו של שרגא ברוש, 25/02/2009
שרגא ברוש: התעשייה במיתון עמוק - מהחמורים שידעה התעשייה הישראלית, 24/02/2009
בחודשים אוקטובר-נובמבר 2008 נרשמה ירידה ריאלית של 3.5% בצמיחת התעשייה , 22/02/2009
בישיבה הראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2009 נפרדה הנשיאות מתעשיינים שסיימו את פעילותם הציבורית, 22/02/2009
הזמנה למפגש "מועדון ארוחת בוקר" בנושא חדשנות בתעשייה, 21/02/2009
יום עיון: מצוקת האשראי - פתרונות מימון למפעלים קטנים ובינוניים, 21/02/2009
צבי פלדה: ע"פ חוות דעת משפטית - האמנה שנחתמה ע"י איגוד המשתמשים בתובלה ימית, בנושא "התקשרות לשירותי שילוח בינלאומי", הוא מסמך הצהרתי בלבד , 21/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים בית ספר לתעשייה 
 המכללה לניהול בתעשייה
 עריכת מגוון ימי עיון, קורסים וסדנאות
 לבעלי התפקידים בהנהלות
 מפעלי התעשייה לצורך העשרה
 וקניית כלים ומיומנויות בתחומי פעילותן
 ההכשרות מתקיימות בשיתוף ובהנחיית
 גופים מקצועיים מהמובילים במשק,
 ומותאמות במיוחד לקהל היעד 
  לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share