-

28/02/2009
 

יצוא לקנדה

  לידיעה תיקון כללי המקור בהסכם ישראל קנדה
  לחץ כאן


שרגא ברוש בכנס גלובס בנושא מצוקת האשראי: על הממשלה החדשה לטפל בהקדם האפשרי במצוקת האשראי, באג"ח הקונצרני ובעסקים הקטנים והבינוניים

 

מבלי להניע את המשק מבפנים – נמשיך את המשבר גם ב-2010; סקר בנושא קשיי האשראי במגזר העסקי, שערכה לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים מגלה, כי מצוקת האשראי מאיימת על יכולתו של המגזר העסקי לשרוד את המיתון. הסקר נערך בקרב 320 חברות בתחומי התעשייה, המלאכה, המסחר והשירותים, המלונאות, הבנייה והיהלומים

 

 

"הממשלה החדשה תהיה חייבת לטפל בהקדם האפשרי במצוקת האשראי, באג"ח הקונצרני ובעסקים הקטנים והבינוניים. מבלי להניע את המשק מבפנים – נמשיך את המשבר גם ב-2010", כך אמר השבוע שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, בכנס גלובס בנושא מצוקת האשראי.

 

סקר בנושא קשיי האשראי במגזר העסקי, שערכה לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים מגלה, כי מצוקת האשראי מאיימת על יכולתו של המגזר העסקי לשרוד את המיתון. 68% מהחברות במגזר העסקי מדווחות על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת, ל-70% קושי בקבלת אשראי  חדש. יודגש, כי  זהו סקר ראשון שעורכת לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בקרב חבריה המייצגים למעשה את מרבית המגזר העסקי בישראל.

 

הסקר נערך לאחרונה בקרב 320 חברות בתחומי התעשייה, המלאכה, המסחר והשירותים, המלונאות, הבנייה והיהלומים.

 

ממצאי הסקר הועברו לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשר האוצר, רוני בר-און, ולנגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר. במכתב נלווה לשלושה, מזהיר ברוש, כי בהיעדר פתרונות עשוי איום האשראי למוטט חלק גדול מהפעילות העסקית במדינת ישראל, על כל המשמעויות הכלכליות והחברתיות הנלוות.

 

ברוש מציין במכתבו, כי פתרונות  המדינה שהוצעו עד כה, כשבמרכזם הקרן להלוואות בערבות חלקית של המדינה והנכונות לדחיית תשלומי מס לחלק מהעסקים, עשויים לענות על חלק מהצרכים, אך אינם בנויים להתמודד עם היקף הבעיה כפי שמתגלה בסקר זה.

 

ממצאי הסקר מעלים כי החברות במגזר העסקי זקוקות בדחיפות לאשראי נוסף להמשך פעילותן התקינה - מרביתן מדווחות על היקף אשראי נדרש של חודש עד חודשיים מחזור - 34% מהחברות בסקר זקוקות בדחיפות לאשראי בהיקף של כחודש מחזור, 24% מהחברות זקוקות לאשראי בהיקף של כחודשיים מחזור ו-15%  לאשראי בהיקף העולה על חודשיים מחזור.

 

כאמור, 68% מדווחות על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת. מהסקר מתברר כי כשליש מהן מדווחות על קושי ניכר. מבין כלל הענפים שנסקרו בלט לרעה ענף הבנייה - 94% מחברות הבנייה דיווחו על קושי, מהן 56% דיווחו על קושי ניכר בשמירת מסגרת האשראי.

 

ברוש מציין, כי 78% מהחברות מדווחות על העלאת ריבית החובה/עמלת הקצאת אשראי, על מסגרת האשראי הנוכחית שלהן, זאת על אף הורדת הריבית הבסיסית של בנק ישראל. במקביל ציינו 52% מהחברות, כי הן נדרשו להציג ביטחונות נוספים למסגרת האשראי ע"י הבנקים. דרישה זו בלטה בעיקר בקרב המפעלים הקטנים, כאשר 62% מהם דיווחו על הצורך בהצגת ביטחונות נוספים.

 

עוד עולה מהסקר, כי כשני שלישים מהחברות במשק הקטינו את ימי האשראי הניתנים בהסכמה ללקוחות, 67% מהחברות ציינו כי פנו ללקוחותיהן בבקשה להקדים את התשלומים - דהיינו להקטין את ימי אשראי, שיעור דומה של חברות נתקלו בבקשה דומה גם מצד הספקים שלהן.

 

כאמור, 70% מהחברות נתקלו בקושי בקבלת אשראי חדש\נוסף לפעילותן השוטפת וכן בקושי בקבלת אשראי למימון השקעות חדשות. מהסקר עולה כי יותר משליש מהן מדווחות על קושי רב ביותר. קושי זה בולט בעיקר בקרב חברות הבנייה – יותר מ- 90% מהן מדווחות על קושי בקבלת אשראי לפעילות שוטפת ולמימון השקעות חדשות.

 

מהסקר עולה, כי בתגובה למצוקת האשראי - מצמצמות החברות בהוצאות שכר,54% מהן מצמצמות שכר לדרג הניהולי בלבד, במקביל, 92% מהחברות מצמצמות בהוצאות אחרות ובמלאים, 69% מצמצמות השקעות, 78% מהחברות מצמצמות שעות נוספות ומשמרות ו- 43% אף נאלצו לפטר עובדים.

 

עוד מתברר, כי 35% מהחברות נאלצו להביא הון מהבית, 32% פנו למימון חוץ בנקאי, 18% נאלצו לממש נכסים ריאליים להשגת נזילות ו- 10% אף מדווחות על הכנסת שותף נוסף.

 

להערכת החברות - הסיוע הממשלתי הנחוץ ביותר להתמודדות עם מצוקת האשראי  הינו הקמת קרן ממשלתית בערבות מדינה מלאה - כלי סיוע זה קיבל את הציון הגבוה ביותר ע"י החברות - 3.4, מתוך 5 בסולם שנע בין 1 (כלל לא נדרש) ל- 5 (נדרש במידה רבה מאוד).

 

מענקי תעסוקה למניעת פיטורים דורגו במקום השני, עם ציון ממוצע של 3.2 מתוך 5, וקרן ממשלתית בערבות חלקית של 70% דורגה במקום שלישי - ציון ממוצע של 3.

 

במקום הרביעי דורגו הכלים האלה: חופשות זמניות לעובדים במימון המדינה, דחיית תשלומי מע"מ/מיסים אחרים והענקת סיוע ממשלתי רחב בשיווק בחו"ל כדי להביא הזמנות נוספות - כלים אלה קיבלו את הציון 2.9 מתוך 5.

 

במקום ה-5 דרגו החברות את מימון קורסים מקצועיים לעובדים, ומימון שכרם במהלך הקורס, ככלי סיוע נדרש להתמודדות עם מצוקת האשראי (ציון ממוצע של 2.6 מתוך 5).

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש מעריך: המיתון העולמי עשוי להגביר השנה את היקף הרכישות והמיזוגים בהם מעורבת התעשייה הישראלית, 28/02/2009
הישג להתאחדות התעשיינים: ועדת הכספים של הכנסת אישרה את הסדר הפיצוי למפעלים, לעסקים ולעובדים בדרום , 27/02/2009
מאות תעשיינים וצמרת השלטון בישראל – לבני, ברק, נתניהו וישי - באסיפה השנתית של התאחדות התעשיינים שנערכה ב-22 בינואר , 25/02/2009
התקיימה ישיבה ראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2010-2009, בראשותו של שרגא ברוש, 25/02/2009
שרגא ברוש: התעשייה במיתון עמוק - מהחמורים שידעה התעשייה הישראלית, 24/02/2009
בחודשים אוקטובר-נובמבר 2008 נרשמה ירידה ריאלית של 3.5% בצמיחת התעשייה , 22/02/2009
בישיבה הראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2009 נפרדה הנשיאות מתעשיינים שסיימו את פעילותם הציבורית, 22/02/2009
הזמנה למפגש "מועדון ארוחת בוקר" בנושא חדשנות בתעשייה, 21/02/2009
יום עיון: מצוקת האשראי - פתרונות מימון למפעלים קטנים ובינוניים, 21/02/2009
צבי פלדה: ע"פ חוות דעת משפטית - האמנה שנחתמה ע"י איגוד המשתמשים בתובלה ימית, בנושא "התקשרות לשירותי שילוח בינלאומי", הוא מסמך הצהרתי בלבד , 21/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share