צבי פלדה: ע"פ חוות דעת משפטית - האמנה שנחתמה ע"י איגוד המשתמשים בתובלה ימית, בנושא "התקשרות לשירותי שילוח בינלאומי", הוא מסמך הצהרתי בלבד

21/02/2009
האמנה שנחתמה ע"י איגוד המשתמשים בתובלה ימית, שעניינה התקשרות לשירותי שילוח בינלאומי, אינה מחייבת את 2,000 התעשיינים חברי התאחדות התעשיינים. כך טוען צבי פלדה, יו"ר התובלה בהתאחדות התעשיינים בהסתמכו על חוות דעת משפטית.

לדבריו, מדובר במסמך הצהרתי וחסר נפקות משפטית, שלמעשה פוגע דווקא בבעלי המטען, יבואנים ויצואנים כאחד, ומפלם לרעה לעומת המשלחים.

פלדה קרא לתעשיינים להודיע למשלחים שעימם הם עובדים, כי האמנה אינה מחייבת. כן קורא פלדה לתעשיינים להקפיד כי האמנה לא תוצג בסכסוכים ובדיונים משפטיים בין בעלי מטען ומשלחים, בשל חוסר התוקף המשפטי שלה.

 

מחוות הדעת המשפטית של עו"ד אילן אורלי, שהועברה להתאחדות התעשיינים, עולה כי אמנת "התקשורת לשירותי שילוח בינלאומי", מעניקה למעשה זכויות מפליגות למשלחים מחד, ולא מגנה על זכויות המשתמשים בתובלה ימית, מאידך. עו"ד אורלי מציין בחוות הדעת כי האמנה פותרת את המשלח מאחריות להובלה ומעניקה לו הגבלת אחריות, אשר אפילו מובילים אוויריים אינם זכאים לה.  

כן עולה מחוות הדעת המשפטית כי מדובר באמנה המעניקה למשלח זכויות מפליגות העומדות בניגוד ובסתירה לדין ולפסיקה של בתי המשפט, ומאידך, האמנה אינה מגנה על זכויות  בעלי המטען.

 

לדברי עו"ד אורלי "לו היו משלחים מכסחים במו ידיהם את הסכם ההובלה האופטימלי ביותר שיכלו לחשוב עליו - לא בטוח שהיו יוצרים הסכם כל כך טוב וחד צדדי לטובתם, כפי שמהווה הסכם ההתקשרות לשירותי שילוח בינלאומי".

כך למשל, האמנה מתיימרת לקבוע את אופי היחסים המסחריים שבין משלח לבין בעל מטענים, השולח מטעניו באמצעות משלח בינלאומי, המוגדר כ"מי שעיסוקו, כולו או חלקו, במשלוח מטענים מישראל לחו"ל ומחו"ל לישראל".

 

באמנה מוגדר במפורש כי המשלח יפעל "להסדרת השילוח הבינלאומי של המטען" ואח"כ גם לבחירת המוביל. לדברי עו"ד אורלי, נשאלת השאלה אם המשלח רק מסדיר את ההובלה, מדוע מוענקות לו זכויות של מוביל ? זכויות שאפילו מוביל ימי אינו זכאי להן באמנות הבינלאומיות.

זאת ועוד, האמנה גם קובעת למעשה כי שירותי השילוח כוללים גם שירותי עמילות מכס ושירותי מימון אשראי שנותן המשלח והיא מנסה להעניק להם את החסינות המוענקת למשלחים ללא שום בסיס.

 

בחוות הדעת המשפטית שהועברה להתאחדות התעשיינים, מציין עו"ד אילן אורלי כי בית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית המשפט לערעורים, קבע לאחרונה בפסק דין כי משלח בהובלה ימית, אינו נחשב מוביל ואינו זכאי לחסות תחת כנפי האמנה המתייחסת למוביל ימי. כמובן שהוא שאינו זכאי להגנות הכלולות בה, והנה במסלול "עוקף בית משפט", עשו יד אחת ארגון התאגידים ואיגוד המשתמשים והעניקו למשלחים, את כל מה שבית המשפט סירב להעניק להם, בתמורה לכלום!!

 

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות
שרגא ברוש מעריך: המיתון העולמי עשוי להגביר השנה את היקף הרכישות והמיזוגים בהם מעורבת התעשייה הישראלית, 28/02/2009
-, 28/02/2009
הישג להתאחדות התעשיינים: ועדת הכספים של הכנסת אישרה את הסדר הפיצוי למפעלים, לעסקים ולעובדים בדרום , 27/02/2009
מאות תעשיינים וצמרת השלטון בישראל – לבני, ברק, נתניהו וישי - באסיפה השנתית של התאחדות התעשיינים שנערכה ב-22 בינואר , 25/02/2009
התקיימה ישיבה ראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2010-2009, בראשותו של שרגא ברוש, 25/02/2009
שרגא ברוש: התעשייה במיתון עמוק - מהחמורים שידעה התעשייה הישראלית, 24/02/2009
בחודשים אוקטובר-נובמבר 2008 נרשמה ירידה ריאלית של 3.5% בצמיחת התעשייה , 22/02/2009
בישיבה הראשונה של נשיאות התאחדות התעשיינים לשנים 2009 נפרדה הנשיאות מתעשיינים שסיימו את פעילותם הציבורית, 22/02/2009
הזמנה למפגש "מועדון ארוחת בוקר" בנושא חדשנות בתעשייה, 21/02/2009
יום עיון: מצוקת האשראי - פתרונות מימון למפעלים קטנים ובינוניים, 21/02/2009
עזרה וכלים
התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share