התאחדות התעשיינים מתריעה: היצוא הישראלי בסכנה, גם אם מתעלמים מהשינויים בשערי המטבע - כושר התחרות של היצוא הישראלי נשחק. מחריפות הנסיגות ביצוא

מדד תנאי הסחר, הבודק את כושר התחרות של היצוא, רשם נסיגה של 4.5%. נמשכות הנסיגות החדות ביצוא: בחודשים אוקטובר-נובמבר נרשמה ירידה ריאלית של  כ- 2.5%

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: מנוע הצמיחה העיקרי של המשק מחרחר, כך זה גם התחיל במשבר הקודם והסתיים בעשרות אלפי מפוטרים

במדד תנאי הסחר, המייצג את כושר התחרות של הייצוא הישראלי חלה ברבע האחרון של 2010 ירידה של כ- 4.5% לעומת הרבע השלישי של השנה- כך מסר רובי גינל, סמנכ"ל וראש אגף כלכלה בהתאחדות. עוד נמסר כי המדד נמוך כיום ב- 30% ביחס לרמה שנרשמה ברבע האחרון של 2001- עובדה המשקפת פגיעה דרמטית ביכולת היצוא הישראלי להתחרות.

 המדד בודק את היחס שבין התפתחות מחירי היצוא התעשייתי הדולריים, למחירי היבוא הדולריים של חומרי הגלם –ההרעה במדד תנאי הסחר ברבע האחרון של 2010, משקפת עלייה של כ- 4% במחירים הדולריים של חומרי הגלם המיובאים (בשל עלייה במחירי הסחורות ובמחירי חומרי האנרגיה) אל מול ירידה במחירי היצוא התעשייתי (1%-), המבטאת את חולשת מצבן התחרותי של החברות הישראליות בשוק הבינלאומי התחרותי והממותן. גינל מסר כי מדד זה משקף את מצבו של היצואן הישראלי במונחי דולר בלבד, בטרם נלקחה בחשבון ההשפעה השלילית של התיסוף בשערו של השקל על כושר התחרות. לפיכך, השחיקה בפועל של כושר התחרות הינה עמוקה ביותר.

בתוך כך, על פי ניתוח היצוא התעשייתי שנעשה באגף כלכלה בהתאחדות, בחודשים אוקטובר - נובמבר 2010 נרשמה ירידה ריאלית נוספת של  כ- 2.5% ביצוא התעשייתי. זאת, לאחר נסיגה של 1.7% ברבע השלישי ושל 3.2% ברבע השני של 2010.

בתגובה לנתונים אומר היום שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: מנוע הצמיחה העיקרי של המשק מחרחר, היצוא הישראלי בסכנה מוחשית: הדולר ממשיך להיחלש ומחירי חומרי הגלם פוגעים ברווחיות והשווקים ממותנים ולא מאפשרים העלאת מחירים. יש לזכור כי גם משבר 2009 התחיל בנסיגות ביצוא והסתיים בעשרות אלפי משפחות שאיבדו את מקור פרנסתן. אני קורא למקבלי ההחלטות לבדוק היטב כיצד ניתן לחזק את כושר התחרות של היצוא ולא כיצד ניתן להגדיל עוד יותר את הכנסות המדינה. יש לזכור כי באם יישנה המיתון ועסקים יקרסו- הכנסות המדינה תפגענה ראשונות. לקראת ההחלטות על המדיניות הכלכלית לשנים 2011-2012 יש לבטל את הגזירות על המגזר העסקי ולסייע בכל הניתן לשרוד את המצב התחרותי הקשה.

הירידה ביצוא נגזרה בעיקר מנסיגה חדה נוספת ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, לצד נסיגה בענפי הטכנולוגיה העילית והטכנולוגיה המסורתית. מנגד, גידול מחודש נרשם ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית.

מניתוח שעשה באגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים עולה כי בחודשים אוקטובר– נובמבר 2010 התכווץ יצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית בשיעור ריאלי חד של כ- 9%, בהמשך לירידה של כ- 10% ברבע השלישי של 2010 ושל 13% ברבע השני. נסיגה זו, נגזרה ברובה מנסיגה ריאלית חדה ביצוא ענף הכימיה (12%-), לצד נסיגה מחודשת ביצוא ענף הציוד החשמלי (2%-). מנגד, גידול מחודש נרשם ביצוא ענף המכונות והציוד (2%).

כמו כן, נסיגה מחודשת של כ- 2% נרשמה ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית בתקופה הנסקרת, לאחר שישה רבעונים של עלייה, בשיעור של למעלה מ- 4% בממוצע לרבעון. נסיגה זו, נגזרה כולה מנסיגה חדה ביצוא ענף התרופות  (17%-), בעוד יתר ענפי הקבוצה (ענפי האלקטרוניקה) רשמו גידול ריאלי ביצוא וקיזזו חלקית את הנסיגה: ענף כלי הטיס (10%), ענף ציוד התקשורת והרפואי (7%) וענף הרכיבים האלקטרוניים (3%).

נסיגה של כ- 2% נרשמה גם ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית לאחר נסיגה של 6% ברבע השלישי של 2010. הנסיגה נגזרה במלואה מנסיגה ביצוא ענף הטקסטיל וההלבשה (5%-), בעוד ענפי העץ, הריהוט, הנייר והדפוס רשמו קיפאון וענף המזון רשם גידול מחודש ביצוא (3%).

מנגד, גידול מחודש של כ- 6% נרשם ביצוא קבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, לאחר קיפאון ברבע השלישי של השנה ונסיגה ריאלית של 6% ברבע השני. עלייה זו, נגזרה במלואה מגידול חד ומחודש ביצוא ענף הכרייה והמינרלים (29%). מנגד, נסיגה נרשמה ביתר ענפי הקבוצה ובהם ענף התכשיטים (10%-) וענפי המתכת, הגומי והפלסטיק (2%-).

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share