ירידה חדה בייצור התעשייתי ברבע השלישי של 2010

חודשה הנסיגה בתפוקת התעשייה, לאחר תקופה ממושכת של צמיחה; נסיגה רבעונית כה חדה בתפוקת התעשייה לא נרשמה מזה כ-9 שנים.
שרגא ברוש: "קובעי המדיניות בירושלים צריכים להבין שהאיומים גדולים ותקציב דו שנתי לא יכול להיות המענה היחיד. חידוש תופעת הפיטורים בשנה הבאה אינו תרחיש בלתי אפשרי".
 

ברבע השלישי של 2010 חודשה הנסיגה בתפוקת התעשייה, לאחר תקופה ממושכת של צמיחה מואצת. הנסיגה נגזרה בעיקרה מירידה מחודשת ודרסטית, של 10.5%, בתפוקת ענפי ההיי-טק (בעיקר תרופות), כאשר ביתר הענפים נרשמה נסיגה מתונה או קיפאון.
 
מהניתוח שערך אגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים, עולה כי בשל נסיגה זו, נותרה רמת תפוקת התעשייה ברבע השלישי של השנה נמוכה בכ- 1% בהשוואה לרמתה ערב המשבר הכלכלי, ברבע השני של 2008.
 
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "למעלה מחצי שנה שאנחנו מציפים את האיום הנשקף למשק הישראלי כתוצאה מחוסר היציבות בשווקים העולמיים והפגיעה בכושר התחרות כתוצאה ההחלשות הדולר מול ממשלת ישראל.  מקבלי החלטות חייבים להבין את מה שאנחנו יודעים זה מכבר – בכלכלה אין ניסים. העובדה ש- 45% מהצמיחה במשק הישראלי מקורה ביצוא יחד עם העובדה שהשווקים העיקריים של הייצוא הישראלי, ארה"ב ואירופה, נמצאים במשבר עמוק והעובדה שהשחיקה המתמשכת ברווחיות היצוא, על רקע התיסוף בשער החליפין,  פוגעים פגיעה חמורה בכושר התחרות של הייצוא הישראלי -  מחייבים מחשבה מחוץ לקופסא ומחייבים פתרונות יצירתיים. גם אם תחזיות הצמיחה לשנת 2011 הן גבוהות יחסית לעולם, אסור לנו להתבשם בהם ואנו חייבים לשמור על כושר התחרות של הייצוא הישראלי".
שרגא ציין כי המספרים שמתפרסמים בשבועות האחרונים הן לגבי הירידה בייצוא התעשייתי  והן לגבי הירידה בתפוקה תעשייתית, אינם מפתיעים לנוכח השילוב של האטה בביקושים העולמיים לצד שחיקה בכושר התחרות.
עוד הוסיף שרגא: "אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר לשים את היעד של חיזוק הסביבה העסקית בישראל בראש סדר העדיפויות שכן תרחיש של השנות הפיטורים בשנת 2011 אינו בלתי סביר.
 
ברבע השלישי של 2010 נסוגה תפוקת ענפי הטכנולוגיה העילית בשיעור של 10.5%, לאחר צמיחה מהירה, של 10.6%, ברבע השני של השנה. נסיגה רבעונית כה חדה בתפוקת הקבוצה הינה חריגה ולא נרשמה כמותה במהלך 15 השנים שחלפו. נסיגה זו נגזרה מנסיגה חדה בתפוקת ענף התרופות, לצד נסיגה מתונה יחסית בענף כלי ההובלה (2%-). במקביל, האטה ניכרת נרשמה בקצב צמיחת ענפי הרכיבים האלקטרונים (3%), הציוד לבקרה, פיקוח ורפואי (1%).
 
נסיגה מתונה נוספת של 0.3%, נרשמה בתפוקת ענפי הטכנולוגיה המסורתית, בהמשך לנסיגה בקצב דומה ברבע השני של השנה (0.4%-). ירידה זו, נגזרה מנסיגה מחודשת בתפוקת ענפי הטקסטיל וההלבשה, הנייר ומוצריו (1%-), ומותנה הודות לגידול מחודש בתפוקת ענפי הדפוס וההוצאה לאור (3%), העץ והריהוט (1%).
 
מנגד, קיפאון נרשם בתפוקת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, לאחר ארבעה רבעונים רצופים של צמיחה. הקיפאון בתפוקת הקבוצה בתקופה הנסקרת משקף יציבות בתפוקתם של כל ענפי הקבוצה.
 
קיפאון נרשם גם בתפוקת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, לאחר שנה של צמיחה. הקיפאון בתפוקת הקבוצה ברבע השלישי של השנה משקף גידול בתפוקת ענפי המתכת הבסיסית, הגומי והפלסטיק (3%), הכרייה והחציבה (2%), אשר קוזז במלואו בשל נסיגה בתפוקת ענפי מוצרי המתכת, המינרלים האל-מתכתיים (3%-) והתכשיטים (4%-).
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share