שרגא ברוש לשרי הממשלה: "העלאת שכר המינימום מסוכנת"

1/07/2010

מכובדי השר,
 
הנדון: הצעת חוק שכר המינימום
 
אני פונה אליך בבקשה להסיר את נושא הצעת חוק שכר מינימום מסדר היום,שאמור לעלות בישיבת הממשלה, בכדי להעביר את הדיון לפורום "השולחן העגול" שבו שותפים המעסיקים, העובדים והממשלה וזאת במטרה להגיע לפתרון מוסכם.
 
ניסיונות להעלות את שכר העובדים בצורה פופוליסטית, תוך התעלמות ממחקרים ומהמצב הכלכלי עשויים לפגוע דווקא במי שאנו רוצים לעזור להם ובדרך לסכן את יכולת הצמיחה של המשק כולו.
 
 
1. על פי שורה של מחקרים, להעלאת שכר המינימום השפעה שלילית על התעסוקה, בעיקר של המועסקים בשכר נמוך. העלאת שכר המינימום גורמת באופן ישיר לפיטורים של מרוויחי השכר הנמוך והחלפתם בעובדים זרים, להעברת פעילויות הייצור מישראל לחו"ל, להפחתת ההכשרות המקצועיות ולהעלאת שכר בכל הדרגות הסמוכות לשכר המינימום.
בכך נפגע כושר התחרות של המגזר העסקי בישראל בצורה קשה. זאת, על רקע אי הודאות הכלכלית העולמית אשר גורמת למדינות רבות להיערך תחרותית דווקא באמצעות הפחתת השכר.
יצוין, כי שכר המינימום בישראל ביחס לשכר הממוצע במשק הנו מהגבוהים בעולם!.  
 
2. הרחבתו של מס ההכנסה השלילי לכל הארץ תשפר באופן מיידי את מצבם של מרוויחי השכר הנמוך באופן ממוקד, ללא השפעה על יתר הטבלאות.       


על פי בדיקתנו, תוספת העלות למשק בגין העלאת שכר המינימום ל- 4,600 שקלים הינה כ- 11 מיליארד שקלים, 1.4% תוצר. מבחינה תקציבית, יישום הצעת החוק

העלאת  שכר המינימום תעלה לתקציב המדינה בלבד, סכום עתק של 2.3 מיליארד שקלים. זאת, בעוד החלת מס הכנסה שלילי בכל הארץ, על כל מקבלי השכר הנמוך במגזר העסקי, תעלה כמיליארד שקלים בלבד.
 
 
המגזר העסקי בישראל מנסה לשרוד את השינויים החדים בשערי החליפין, את המצב הכלכלי העולמי הקשה ועדיין להתחרות ולהעסיק עובדים. זו העת לבדוק כיצד ניתן לסייע לו בכל דרך אפשרית "ולא לירות ברגליו" בהצעות חוק פופוליסטיות ונטולות הגיון כלכלי וחברתי.
 
 
אודה לך על הבעת תמיכתך בהסרת הצעת החוק מסדר היום והעברתו לפורום  "השולחן העגול".
 
 

 
בברכה,
 
שרגא ברוש
נשיא התאחדות התעשיינים

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share