ברוש לראש הממשלה: "קיים דיון חירום בנושא כושר התחרות של היצוא הישראלי לנוכח המשך היחלשות הדולר".

13/01/2010

שרגא ברוש לראש הממשלה: "קיים דיון חירום בנושא כושר התחרות של היצוא הישראלי לנוכח המשך היחלשות הדולר.  במידה ויימשך התיסוף, הדבר עלול להוביל לסגירת מפעלים והעברתם לחו"ל".

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, מבקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקיים דיון חירום בנושא כושר התחרות של היצוא הישראלי לנוכח היחלשות שער הדולר;"יתר על כן, שורה של החלטות המתקבלות במשרדים הממשלתיים, אף גורמות לפגיעה נוספת בכושר התחרות".

 

"תהליך היחלשותו של הדולר" כותב ברוש לנתניהו, "מלווה את היצוא הישראלי כבר משנת 2006 ולצערי בשלבים אלו לא נותר לתעשיין הישראלי מרווח התייעלות אלא לוותר על לקוחות, לסגור פעילויות ולהוציא קווי ייצור מחוץ לישראל. ההשלכות  של צעדים כאלו למשק כולו ברורות".

 

ברוש מציין את פעולותיו החיוביות של הבנק המרכזי לשמירת כושר התחרות של היצוא הישראלי. למרות זאת, מציין ברוש "הכלים שבהם משתמש הבנק המרכזי, ובהם הגדלת יתרות המט"ח וקביעת שער ריבית נמוך, קרובים למיצוי, ויש לפעול בדחיפות לגיבוש תכנית חרום להתמודדות עם ההשלכות שעלולות להיגרם למשק הישראלי כתוצאה מהמשך התחזקות השקל".

 

עוד מוסיף ברוש: "לצערי, למרות סדרה של פגישות שנערכו מול משרד האוצר וגם לאחר דו"ח קשה של מבקר המדינה מהתאריך 16 לאפריל 2009 אשר הצביע על הליקויים לאורך שנים בנושא ההתמודדות הממשלתית עם השינוי בשערי המטבע, טרם ננקטו צעדים פיסקליים ממשיים לחיזוק כושר התחרות של היצוא בישראל. יתר על כן, שורה של החלטות המתקבלות במשרדים הממשלתיים, אף גורמות לפגיעה נוספת בכושר התחרות".

 

"לפיכך", מסיים ברוש, "אבקש לקיים דיון חירום בנושא בראשותך".

  

יצויין כי מסקר שערך אגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים, עולה כי במידה והתיסוף יתמשך בשנת 2010, כ-34% מהחברות יפטרו עובדים וכ- 15% מהחברות יעבירו את פעילותן לחו"ל; 31% יקפיאו את מצבת העובדים; 48% מהחברות יקצצו בשעות נוספות ובמשמרות; כ- 42% יקפיאו שכר, 31% מהחברות יצמצמו השקעות, כולל השקעות מו"פ; 13% מהחברות יעבירו חלקים בשרשרת הערך לקבלני משנה בחו"ל. מנגד, כ- 4% מהחברות ציינו כי בכוונתן לבצע השקעה מוגברת במו"פ על מנת לשפר את הפיריון.

 

יצויין כי הסקר שנערך בנובמבר 2009 בא לבחון את השפעת התיסוף על מצב התעשייה, לאור התחזית של שער דולר שקל 3.5-3.6, והשתתפו בו 106 חברות מענפי תעשייה שונים.

 

 

מצ"ב מכתבו של ברוש אל ראש הממשלה נתניהו

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ללשכת הדובר:

מיטל עומרי – 054-2620501 / 03-5198870

רונן משה – 050-8885631 / 03-5198755 / 03-5198856

מכתבו של ברוש אל ראש הממשלה נתניהו  מכתבו של ברוש אל ראש הממשלה נתניהו
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share