ברוש לראש הממשלה נתניהו: כנס דיון מיידי בנושא קרנות האשראי בערבות מדינה

6/12/2009

שיפור מיידי של מבנה הקרנות בערבות מדינה

 

 

עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי התריעה לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, כי לצד הירידה החדה בביקושים צפוי המגזר העסקי לעמוד בפני מחנק אשראי, אשר עלול לסכן את המשך פעילותם של עסקים רבים בישראל ולהביא לפיטורי אלפי עובדים.

 

על מנת להתמודד עם תרחיש זה הקימה המדינה קרנות הלוואה בערבות מדינה כשהמרכזית שבהן הנה הקרן לעסקים בינוניים.  מטרת קרנות אלו הנה להפחית את הסיכון עבור המגזר הבנקאי ולאפשר את הגדלת הנגישות לאשראי לעסקים.

 

עם הקמת הקרנות, התריעה לשכת התיאום כי אופן הפעלתן חוסם את הנגישות לאשראי מהעסקים שבאמת נזקקים לו. לשכת התיאום פתחה במהלך הדברות ארוך עם משרד האוצר ושורה של הצעות לשיפור הקרנות הוגשה. עם זאת, ולמרות שינויים קלים שנעשו, אופן הפעלתן של הקרנות לא שונה.

 

מסקרים שערכנו, עולה כי גם כיום למעלה מ-50% מהעסקים מדווחים על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת ובנגישות לאשראי חדש. עוד עולה מסקרים אלו כי כ- 70% מהבקשות לאשראי בקרנות בערבות מדינה נדחות. יתר על כן, מנתוני משרד האוצר עולה כי למרות מצוקת האשראי המדווחת רק 25% מהיקף הקרנות נוצל עד כה.

 

לצערנו בימים אלו בעיית האשראי פוגעת באופן משמעותי בעסקים רבים ומסכנת את מקום עבודתם של רבבות עובדים כאשר דוגמת מפעל "תפרון" הנה אחת מני רבות.

 

לנוכח הסכנה הממשית והמיידית ליכולת התאוששותו של המגזר העסקי ולמקום עבודתם של רבבות עובדים אבקש את התערבותך בשינוי מבנה הקרנות בערבות מדינה כך שאכן ישרתו את מטרת הקמתן- שמירה על שרידות העסקים שנפגעו מהמשבר הכלכלי באמצעות הגדלה משמעותית של הזמינות לאשראי.

 

 

בברכה,

 

שרגא ברוש

נשיא התאחדות התעשיינים

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share