שרגא ברוש נפגש בסוף השבוע עם שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ לדיון דחוף בנושא הצעדים שיש לנקוט כדי לעודד את היצוא, בעקבות היחלשות הדולר והפגיעה האפשרית בכושר התחרות של התעשייה הישראלית

2/08/2009

בעקבות החלשות הדולר ופגיעה אפשרית בכושר התחרות של התעשייה

ברוש נפגש בסוף השבוע עם שר האוצר לדיון דחוף בנושא חיזוק היצוא; שר האוצר יקיים דיון דחוף לבחינת החלופות לסיוע ליצואנים; ברוש: אני בטוח שהממשלה, בהובלת שר האוצר, מודעת היטב להשלכות אפשריות של חזרה לשער מטבע של 3.5 שקלים לדולר וכי היא תעשה הכל כדי לחזק היצוא הישראלי.

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, נפגש בסוף השבוע עם שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ לדיון דחוף בנושא הצעדים שיש לנקוט כדי לעודד את היצוא, בעקבות היחלשות הדולר והפגיעה האפשרית בכושר התחרות של התעשייה הישראלית.

 

ברוש הציג לשר האוצר את הסיכונים הצפויים לפעילות הכלכלית ואת הפגיעה האפשרית ביכולתו של המשק הישראלי להתאושש, זאת במידה ולא תיעצר המגמה של התחזקות השקל אל מול הדולר.

 

החשש הכבד הוא כי במידה ושער הדולר יחזור להחלש, בנוסף לירידה החדה בביקושים העולמיים, המשמעויות המשקיות תהיינה כבדות.

 

שר האוצר אמר בפגישה זו כי הוא רואה ביצוא את אחד ממנופי הצמיחה החשובים ביותר אשר עשוי לסייע למשק הישראלי להחלץ מהמיתון וכי יקיים דיון דחוף עם צוות משרדו לבחינת החלופות השונות לסיוע ליצואנים ולחיזוק כושר התחרות של המשק הישראלי.

 

ברוש אמר היום כי הוא בטוח שהלקחים הממשלתיים מהמשבר הקודם הופקו. "עלות הלמידה של ממשלת ישראל היתה כבדה למשק הישראלי. החלשותו הקודמת של הדולר עלתה מאות מיליוני שקלים והביאה את התעשייה הישראלית להכנס למשבר העולמי בנקודת נחיתות. אני בטוח שהממשל החדש, בהובלת שר האוצר, מודע היטב להשלכות האפשריות של חזרה לשער מטבע של 3.5 שקלים לדולר ויעשה הכל על מנת לחזק את היצוא הישראלי".

 

מאז הרבע השני של 2008  נסוג היצוא התעשייתי בשיעור ריאלי מצטבר של כ- 18%, ובניכוי השפעתו החיובית של מפעל אינטל החדש בקריית גת, מדובר בנסיגה ריאלית חדה עוד יותר – של כ- 26%.  במקביל, מאז הרבע השני אשתקד, ירדה מצבת העובדים בתעשייה בקרוב ל- 20,000 איש, כלומר ירידה של 5.5% במספר המועסקים בתעשייה.

 

כזכור, היחלשות שער הדולר בשיעור מצטבר של כ- 26% מאז ינואר 2006 ועד ערב העמקת המשבר הגלובאלי (בספטמבר 2008),  פגעה פגיעה חמורה בכושר התחרות של יצוא הישראלי, אשר קרוב ל- 75% ממנו נקוב בדולרים. התחזקות השקל הביאה, לפי דיווחי היצואנים,  להפסד עסקאות יצוא בהיקף שנתי של כ- 700 מיליוני דולר בשנת 2008, שהם כ- 1.7% מהיצוא התעשייתי. 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share