דפנה אבירם-ניצן: המשבר בתעשייה בא לידי ביטוי גם ביבוא חומרי הגלם – ברבע השני של השנה חלה ירידה ריאלית של כ-6% ביבוא חומרי הגלם לתעשייה

28/07/2009

דפנה אבירם-ניצן: המשבר בתעשייה בא לידי ביטוי גם ביבוא חומרי הגלם – ברבע השני של השנה חלה ירידה ריאלית של כ-6% ביבוא חומרי הגלם לתעשייה – הסתכם בכ- 4.2  מיליארדי דולרים; מאז פרוץ המשבר התכווץ יבוא חומרי הגלם בתעשייה בכ-22%.

 

המשבר בתעשייה בא לידי ביטוי גם  ביבוא חומרי הגלם למפעלים. מאז פרוץ המשבר – הרבע האחרון של 2008, התכווץ יבוא חומרי הגלם בתעשייה בשיעור מצטבר של כ-22%. כך מסרה דפנה אבירם-ניצן, מנהלת המחלקה למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים.

 

ניצן אבירם מציינת כי ברבע השני  של 2009, חלה ירידה ריאלית של   כ-6% ביבוא חומרי הגלם לתעשייה, לעומת הרבע הראשון – הסתכם בכ-4.2  מיליארדי דולרים.

 

מנהלת המחלקה למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים מדגישה, כי על אף ההתמנות בעוצמת הירידה, עדיין מדובר בנסיגה חדה ביבוא חומרי הגלם.

אבירם-ניצן מדגישה כי המשך מגמת הירידה ביבוא חומרי הגלם, זה הרבעון השלישי ברציפות, מצביע על צפי להתכווצות נוספת בפעילות התעשייה גם בחודשים הקרובים.

 

יבוא חומרי הגלם לתעשייה הינו אינדיקטור חשוב המהווה סממן מקדים לשינוי המגמה, שכן ברגע שיתחיל גידול בצבר ההזמנות, בשלב הראשון אמור הדבר לבוא לידי ביטוי בגידול ביבוא חומרי הגלם, זאת בטרם יתחילו להגיע נתוני הייצור והמכירות.

 

בתוך כך, יבוא המתכות האל-ברזליות ירד ריאלית ברבע השני של השנה ב-18% לעומת הרבע הראשון והסתכם ב- 126 מיליון דולר; יבוא הברזל והפלדה ירד ריאלית ב-17% והסתכם ב- 307 מיליון דולר; יבוא חומרי הגלם לתעשייה הנייר ירד ריאלית ב-12% והסתכם ב- 140 מיליון דולר; יבוא בדים וחוטים ירד ריאלית ב-9% והסתכם ב- 124 מיליון דולר; יבוא חומרי גלם לתעשיית מכונות ואלקטרוניקה ירד ריאלית ב-5% והסתכם ב- 1.5 מיליארד דולר; יבוא הכימיקלים ירד ריאלית ב-5% והסתכם ב-811 מיליון דולר; יבוא גומי ופלסטיק ירד ריאלית ב-4% והסתכם ב-357 מיליון דולר; יבוא מתכות יקרות ירד ריאלית ב-1% והסתכם ב- 27 מיליון דולר; כן נרשם קיפאון ביבוא עץ ומוצריו – הסתכם ב- 96 מיליון דולר; גם ביבוא מוצרי מזון גולמיים, לא חל שינוי ברבע השני של השנה לעומת הרבע הראשון והסתכם ב- 323 מיליון דולר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share