התרופות הגנריות חסכו יותר מ-734 מיליארד דולר לכלכלה האמריקאית בעשור שבין 1999 - 2008

6/07/2009

ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים: דו"ח IMS (חברת המחקר והייעוץ הבינלאומי) קובע: התרופות הגנריות חסכו יותר מ-734 מיליארד דולר  לכלכלה האמריקאית בעשור שבין 1999 - 2008, כתוצאה ממעבר מתמשך לשימוש בתרופות הגנריות; חיים הורביץ - המשבר הכלכלי בעולם, מאיץ המעבר לתרופות הגנריות. כתוצאה מכך, נרשם ברבע הראשון של השנה גידול דולרי של 23% ביצוא התרופות מישראל, לכ-יותר מ-1.1 מיליארד דולר. 

 

השימוש בתרופות גנריות חסך לאמריקאים 734 מיליארד דולר בעשור האחרון (1999-2008)! ומתוך זה כ-121 מיליארד דולר חסכון בשנת 2008 לבדה!

 

כך קובע דו"ח מקיף חדש של IMS (חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית, המתמחה בין היתר בתחום הבריאות) והאיגוד האמריקאי לתרופות גנריות, אשר התפרסם לאחרונה.

 

ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים שמסר על כך ציין, כי הדו"ח מראה כי מאז 1998 ועד 2004, החיסכון כתוצאה משימוש בגנריקה גדל בקצב יציב, שנע בין 3% עד 10% לשנה. בשנת 1999 - החיסכון השנתי עמד על 49 מיליארד דולר, ואילו ב- 2004 החיסכון השנתי כבר צמח ועמד על 69 מיליארד דולר.

משנת 2005 ועד 2008 נמשכה המגמה של חסכון למשק האמריקאי כתוצאה משימוש בגנריקה. ב- 2008 הביקושים לגנריקה גדלו מאוד, אפילו מעל הציפיות, ולכן האמריקאים חסכו 121 מיליארד דולר תוך שנה! 20% חיסכון יותר מאשר בשנה הקודמת, שנת 2007.

                               

עוד עולה מהדו"ח כי  קצב הצמיחה הגבוה של החיסכון לכלכלה האמריקאית הינו כתוצאה משלושה גורמים: ראשית - עליה בהיקף הצריכה של התרופות הגנריות (למשל, מ-61% בהיקף השימוש במרשמים גנריים ב-2006 ועד ל-69% ב-2008), שנית - הצלחה בהטמעת הרפורמה החשובה של Hatch-Waxman  ושלישית – פקיעת מועד הפטנט של מספר תרופות אתיות מצליחות כגון: Pravachol ,Ambien ,Fosamax, ו-Zocor.

 

מתוך המחקר עולה כי חוק Hatch-Waxman (שחוקק ב- 1984 ואשר הסדיר לראשונה את כללי התעשייה הגנרית), יצר איזון בין הגנה על הקניין הרוחני (שמהווה תמריץ לפיתוח תרופות אינובטיביות חדשות), ובין עידוד פיתוח תרופות גנריות יעילות וזולות יותר לגרסאות של תרופות קיימות.

מאז חקיקת חוק Hatch-Waxman, גדלה התחרות בתחום התרופות הגנריות, וגם הושקע ממון רב וחסר תקדים במחקר ובפיתוח של תרופות אינובטיביות חדשות.

 

עורכי הדו"ח מדגישים כי בעקבות הממצאים עולה בבירור שממשל אובמה והקונגרס צריכים להגדיל את ההשקעות במספר גורמים שיובילו עוד להגברת החיסכון למשק האמריקאי:  1. הגדלת ההשקעה בתחום ה- OGD(משרדי התרופות הגנריות ב-FDA) כדי לזרז את קצב האישורים לתרופות ולטכנולוגיות גנריות חדשות, 2. מיסוד שיטה חדשה ויעילה יותר לאישורים מהירים של תרופות ביו-גנריות. 3. עידוד ביטוחי הבריאות האמריקאים להגדלת השימוש בתרופות הגנריות שכבר קיבלו אישור של ה-FDA.

 

לדברי חיים הורביץ, יו"ר ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים: "המשבר הכלכלי בעולם כולו מאיץ את המעבר לתרופות הגנריות. ולראייה, בניגוד לשאר ענפי התעשייה, בתחום התרופות נרשם ברבע הראשון של השנה

 

גידול דולרי של 23% ביצוא, לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והוא הסתכם ביותר מ-1.1 מיליארד דולר. בייצוא התרופות לארה"ב חל זינוק בהיקף של 43% והוא הגיע לכ- 857 מיליון דולר. הגידול המרשים בנתוני הייצוא חל בעקבות האצת המעבר לתרופות גנריות ברוב מדינות העולם על רקע המשבר הכלכלי העולמי". עוד מסביר הורוביץ כי מידי שנה, כניסת תרופות גנריות חדשות מקטינה את ההוצאה על תרופות בעוד  200-250 מיליון ₪ ובזכות התעשייה הגנרית – ההוצאה השנתית המצטברת על תרופות בישראל נמוכה בלמעלה מ-2 מיליארד ₪.

 

הורביץ קורא לממשלת ישראל לנקוט בצעדים ממשיים, שיובילו להגדלת השימוש בתרופות גנריות בארץ מאחר ומחיר תרופה גנרית הוא זול בכ-80% בממוצע בהשוואה לתרופה האינובטיבית. על הממשלה גם להביא, בין היתר, לכך שקופות החולים ובתי החולים יתנו העדפה במכרזים שלהן לתרופות כחול – לבן, ודאי כאשר מדובר בתרופות הזהות בתפקידן ובאיכותן לתרופות המיובאות.

 

יצויין, כי חלקן היחסי של התרופות הגנריות הנצרכות בארץ מבחינה כמותית מהווה יותר מ-60% מסך התרופות, ואילו עלותן הכספית מגיעה רק לכ- 13% מהעלות הכספית של ההוצאה על תרופות בישראל.

תעשיית התרופות הישראלית מעסיקה יותר מ-8,000 עובדים באופן ישיר במרכז הארץ ובפריפריה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share