ברוש מקזחסטן: שודרגו היחסים הכלכליים בין ישראל וקזחסטן; חתם על הסכם לשת"פ כלכלי עם עמיתו מקזחסטן

1/07/2009

ברוש מקזחסטן: שודרגו היחסים הכלכליים בין ישראל וקזחסטן;חתם על הסכם לשת"פ כלכלי עם עמיתו מקזחסטן; ההסכם יבטיח לסקטור העיסקי של ישראל, שת"פ מצד הארגונים הכלכליים בקזחסטן, באיתור שותפים פוטנציאליים, מידע ובפיתוח שווקים; משלחת של הארגונים הכלכליים בקזחסטאן תבקר בסוף השנה בישראל.

 

שודרגו היחסים הכלכליים בין ישראל וקזחסטאן. שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, העומד בראש המשלחת העסקית המתלווה לביקור הנשיא פרס, חתם היום (1.7) על הסכם לשיתוף פעולה כלכלי עם ראש הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, עזאת פריושב (Azat Perushev).

 

ברוש מציין, כי ההסכם שנחתם, יבטיח לסקטור העסקי בישראל שיתוף פעולה מצד הארגונים הכלכליים של קזחסטאן באיתור שותפים פוטנצייאלים לביצוע מיזמים משותפים, בחילופי אינפורמציה על פרוייקטים ממשלתיים. כן יבטיח שיתוף פעולה בין המגזר העסקי של ישראל לבין זה של קזחסטאן בפיתוח שווקים.

 

על פי ההסכם, יעביר הארגון הכלכלי של קזחסטאן – "הטאמקן" (Hatameken), תוך 3 חודשים, רשימה של פרוייקטים והתאחדות התעשיינים בישראל תפיצה בין 2,000 חבריה.

התאחדות התעשיינים  גם תרכז נושא זה להשתלבות בפרוייקטים בקזחסטאן.

 

ברוש מציין, כי ההסכם לשת"פ הכלכלי, נחתם עפ"י בקשת יו"ר הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, מבלי שהדבר תוכנן מראש.

 

צעד זה של מר פריושב, אומר ברוש, מביע הערכה רבה שחש הסקטור העסקי בקזחסטאן לתעשייה הישראלית.

 

ברוש מציין, כי הסכם חשוב זה, נחתם בנוסף לשני הסכמים שהוא חתם אתמול (30.6), האחד – בין מכון היצוא של ישראל לבין הגוף המקביל בקזחסטאן, בו התחייבו שני הגופים לשתף פעולה.

הסכם נוסף שחתם ברוש, הוא על הקמת מועצת עסקים ישראל קזחסטאן.

 

נשיא התאחדות התעשיינים מוסיף כי בסוף שנה זו, תבקר בישראל משלחת מטעם הארגונים הכלכליים של קזחסטאן. זאת מתוך מטרה לקדם השתתפות של חברות ישראליות בפרויקטים בקזחסטאן וכן לאתר סקטורים נוספים לשיתופי פעולה עסקיים.

 

ברוש מציין כי עיקר ההתעניינות של הקזחסטאנים היא בטכנולוגיות בתחום החקלאות, בטחון לאומי, מכשור רפואי, מים ואנרגיה.

 

כמו כן, מציין ברוש, כי בכוונת הארגונים הכלכליים של קזחסטאן, לסייע בפיתוח תעשייה מקומית שתתבסס על אוצרות הטבע הקיימים בקזחסטאן, בשיתוף הידע, הניסיון והטכנולוגיות של התעשיות הישראליות.

 

אין ספק, טוען ברוש, כי ביקורו של הנשיא פרס באזרביג'אן ובקזחסטאן, תרם תרומה חשובה ופתח דלתות בקרב הגורמים הממשלתיים ובקרב אנשי העסקים המקומיים בשתי המדינות הללו. אנשי העסקים המקומיים, היו קשובים לרוח הגבית שנתנו נשיא אזרביג'אן ונשיא קזחסטאן, נזרבייב, בפגישות ובסמינרים תוך הידוק הקשרים הכלכליים בין המדינות.

 

ברוש ציין כי החברות הישראליות המשתתפות במשלחת הנלווית לנשיא פרס, מדווחות על הצלחה רבה במשאים ובמתנים עם החברות המקומיות ורואים פוטנציאל רב להגברת שיתופי הפעולה עם החברות במדינות בהן ביקרה המשלחת הישראלית.

                 

יצויין כי, בשנת 2008 הסתכם יצוא הסחורות הישראלי לקזחסטאן בכ- 159 מיליון דולר, גידול של כ- 60% לעומת שנת 2007. יבוא הסחורות גדל באחוזים בודדים והסתכם בכ- 3.4 מיליון  דולר בלבד.

ברבעון הראשון של 2009, היקף הסחר הסתכם בכ- 8 מיליון דולר, ירידה של כ- 40% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. יצא הסחורות הסתכם בכ- 8 מיליון דולר, ירידה של כ- 25%; 269 חברות ישראליות פועלות כיום בקזחסטן.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share