נשיא המדינה יצא לאזרבייג'אן וקזחסטאן בראש רכבת אווירית בהשתתפות כ-60 חברות ישראליות

28/06/2009

נשיא המדינה יצא לאזרבייג'אן וקזחסטאן בראש רכבת אווירית בהשתתפות כ-60 חברות ישראליות מתחומי הטכנולוגיה הביטחונית, מים, קלינטק, בריאות וחקלאות

 

אל הנשיא יתלוו שר התמ"ת בן אליעזר, שר התשתיות לנדאו,

שר המדע הרשקוביץ ונשיא התאחדות התעשיינים, ברוש

 

נשיא המדינה פרס: "נציג את הטכנולוגיות הגבוהות של החברות הישראליות"  שר התמ"ת בן אליעזר: " המטרה - לקדם מספר גדול ככל הניתן של הזדמנויות עסקיות ולבסס שיתוף פעולה בין חברות ישראליות לחברות מקומיות" שרגא ברוש: "ישראל צריכה לראות בקזחסטן יעד כלכלי ואסטרטגי"

 

אל ביקורו השבוע של נשיא המדינה, שמעון פרס, במדינות אזרבייג'אן וקזחסטאן (ימים א'-ד'), יתלוו גם שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר; שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

 

השר בן אליעזר ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יעמדו בראש המשלחת העסקית אותה ארגנו במשותף המכון הישראלי לייצוא ולשיתוף פעולה בין-לאומי והתאחדות התעשיינים. המשלחת כוללת כ-60 נציגים של חברות ישראליות, מתחומי טכנולוגיות מים, קלינטק, בריאות, חקלאות ותקשורת.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס אמר לקראת הנסיעה כי "מטרת הנסיעה לחזק ולהרחיב את היחסים המדיניים והכלכליים עם אזרבייג'אן וקזחסטאן ולהציג את יכולותיהן הטכנולוגיות הגבוהות של החברות הישראליות".

 

במסגרת הביקורים ייערכו שני פורומים עסקיים, האחד באזרבייג'אן והשני בקזחסטאן. בפתיחת כל פורום ינאמו נשיאי המדינות, שרי התמ"ת וראשי התאחדות התעשיינים של כל צד, ולאחר מכן ייערכו הרצאות מקצועיות ויתקיימו פגישות עסקיות נציגי חברות משתי המדינות.

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר אמר כי "מטרת הפורומים לקדם מספר גדול ככל הניתן של הזדמנויות עסקיות ולבסס שיתוף פעולה בין חברות ישראליות לחברות אזריות וקזחיות". השר בן אליעזר ביקר בשנים האחרונות מספר פעמים בשתי המדינות במסגרת תפקידו כשר התשתיות הלאומיות. לדבריו, "במסגרת ביקורים אלו גיליתי עם נפלא, חם, בעל כלכלה מפותחת מאוד וידע אדיר. מיסדנו את קשרי המסחר עם ישראל בתחום האנרגיה, בעיקר בתחום הנפט. כמו כן ניסיתי להוביל מהלך של רכישת גז טבעי וחיזוק הקשרים הכלכליים בין ישראל לשתי המדינות. ליחסים הכלכליים בין ישראל לאזרבייג'אן וקזחסטאן יש פוטנציאל אדיר בתחומים רבים נוספים, בהם התעשייה, המסחר, המחקר והחקלאות".

 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי " ישראל, במצבה הגיאופוליטי המיוחד, צריכה לראות בקשר עם קזחסטאן, יעד אסטרטגי וכלכלי. פוטנציאל הקשר עם מדינה בעלת אוכלוסיה מוסלמית מתונה ויתרות נפט  גדולות, בשכנות לפקיסטאן ואיראן,  הינו חשוב לישראל". עוד אמר כי חברות ישראליות קטנות ובינוניות יכולות לתרום לקזחסטאן בתחום האנרגיה; בתחום החקלאות, מים ותשתיות הנדסה, בתחום התקשורת והבריאות. ברוש הוסיף, כי ענף טלקומוניקציה, ענף הבריאות, ענף האגרו-טכנולוגיה ועיבוד מזון ואריזה הם ענפים פוטנציאליים ליצוא לאזרבייג'אן.

 

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, בועז הירש, מעדכן כי "יחסי סחר ישראל- אזרבייג'אן ברבעון הראשון של 2009 הסתכמו בכ- 42 מיליון דולר, גידול של כ- 19% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. בשנת 2008 היקף הסחר הסתכם בכ- 129 מיליון דולר, גידול של כ- 56% לעומת שנה קודמת".

עפ"י הנתונים ברבעון הראשון של 2009 יצוא הסחורות הסתכם בכ- 42 מיליון דולר, עליה של כ- 19% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. בשנת 2008 יצוא הסחורות הגיע לכ- 129 מיליון דולר, גידול של כ- 57% לעומת 2007.

"ענפים פוטנציאליים ליצוא ישראלי הם ענף טלקומוניקציה, ענף הבריאות, ענף אגרו-טכנולוגיה ועיבוד מזון ואריזה", מוסיף הירש.

לפי נתוני מכון היצוא, הענפים הבולטים בייצוא לאזרבייג'אן הם ציוד טלקומוניקציה; מכשירים למדידה, לבדיקה ולניווט; ציוד תעשייה לבקרה; מכונות וציוד. 165 חברות ישראליות פעלו באזרביג'אן בשנת 2008, עליה של כ- 36% בהשוואה לשנת 2007.

 

לפי נתוני מינהל סחר חוץ, בשנת 2008 הסתכם יצוא הסחורות הישראלי לקזחסטאן בכ- 159 מיליון דולר, גידול של כ- 60% לעומת שנת 2007. יבוא הסחורות גדל באחוזים בודדים והסתכם בכ- 3.4 מיליון דולר בלבד.


ברבעון הראשון של 2009, היקף הסחר הסתכם בכ- 8 מיליון דולר, ירידה של כ- 40% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. יצא הסחורות הסתכם בכ- 8 מיליון דולר, ירידה של כ- 25%.

הענפים הפוטנציאליים לייצואן ישראלי: ענף אגרו-טכנולוגיה, ענף תרופות, ציוד רפואי וציוד טלקומוניקציה.

לפי נתוני מכון היצוא, הענפים הבולטים בייצוא לקזחסטן  הם ציוד טלקומוניקציה; מכונות וציוד, מוצרי מזון ומנועים וציוד חשמלי. 269 חברות ישראליות פעלו בקזחסטן בשנת 2008, עליה של כ- 3% בהשוואה לשנת 2007.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share