רמזי גבאי לראש עיריית ירושלים: לתת עדיפות למוצרים כחול-לבן במכרז התלת שנתי לאספקת בגדי עבודה לעובדי העירייה

7/06/2009

בעקבות החשש כי יבואנים מסין יזכו במכרז לאספקת בגדי עבודה לעובדי העירייה.

רמזי גבאי לראש עיריית ירושלים: לתת עדיפות למוצרים כחול-לבן במכרז התלת שנתי לאספקת בגדי עבודה לעובדי העירייה; השווי הכולל של המכרז - מוערך בכ-1.8 מיליון שקל; המשמעות - מתן עבודה לעשרות עובדי טקסטיל המצויים בסכנת פיטורין.

 

יצרני הטקסטיל חוששים כי יבואנים מסין יזכו במכרז לאספקת בגדי עבודה למאות עובדי עיריית ירושלים. כך טוען רמזי גבאי, יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל אופיס טקסטיל.

 

רמזי מציין, כי מדובר במכרז תלת שנתי המוערך בכ-1.8 מיליון שקל (לכל ה-3 שנים) לאספקת חולצות, מכנסיים, חרמוניות ומעילים לעובדי עיריית ירושלים.

 

רמזי קורא לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לפעול לכך שתינתן במכרז עדיפות למוצרי כחול-לבן, דבר שיספק עבודה לעשרות עובדי טקסטיל המצויים בסכנת פיטורים בשל המשבר הכלכלי.

 

רמזי ציין, כי מקרה דומה היה בעיריית ת"א כאשר זו רכשה לאחרונה לרגל חגיגות ה-100, כ-8,000 דגלים מתוצרת סין, בהיקף כספי של יותר מ-250 אלף שקלים.

 

יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל בהתאחדות התעשיינים ציין, כי לקראת יום העצמאות האחרון, כ-90% מהרשויות המקומיות הזמינו דגלים מתוצרת חוץ, מרביתם הגדול מסין, כאשר שווי ההזמנות נאמד בכ-2.1 מיליוני שקלים.

 

רמזי הוסיף, כי גם במכרז שיוצא בימים אלו של שירות בתי הסוהר, אשר לא הגביל את השתתפותם של יבואנים – קיים חשש רב שבסופו של דבר המדים ייובאו מסין. מדובר ברכש של כ-30 אלף חולצות ו-30 אלף זוגות מכנסיים עבור האסירים, בשווי כולל של כ-2.5 מיליון שקל.

 

יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים מדגיש כי מה שעולה בזול לא תמיד משתלם.

 

לדבריו, ההוכחה לכך הן למשל הבעיות הקשות הנובעות מהחלטתה של המשטרה, לרכוש את מדי השוטרים החדשים בסין באמצעות יבואן. מדובר בבעיות בנושא איכות המדים, מידות המדים, ואף נושא אספקת המדים - שהתעוררו בעקבות יבוא המדים מסין.

 

מדובר ברכישתם מסין של כ-200 אלף חולצות, מכנסיים ואלפי פריטים אחרים עבור השוטרים בישראל, בהיקף כספי של כ-40 מיליוני שקלים.

 

רמזי ציין, כי מפעלי הטקסטיל והמתפרות מרוכזים בעיקר בפריפריה בצפון הארץ ובמגזר המיעוטים והם משוועים לעבודה ולתעסוקה בה הם התמחו עבור משטרת ישראל, כוחות הבטחון ועוד.

 

יו"ר איגוד הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים טוען, כי מדובר במצב תמוה בו משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות וציבוריות גורמות לכך שיבואנים מסין זוכים במכרזים בתחום הטקסטיל.

 

הוא מדגיש, כי אי אפשר להתחרות ביבוא מסין, שכן התחרות אינה הוגנת ואינה נעשית בתנאים שווים, הן מבחינת השכר המשולם לעובד הטקסטיל הישראלי והן מבחינת תנאי העבודה והתנאים הסוציאליים. זאת למרות שאיכות המוצר הישראלי טובה לעין ערוך מזה המיוצר בסין. לכן, טוען רמזי, אם רוצים לספק עבודה לעובדים בישראל ולא לעובדים בסין, או בארצות מזרח אחרות, יש לתת דווקא במיתון של היום, עדיפות במכרזים לתוצרת כחול-לבן. "עניי עירך קודמים" אומר רמזי.

 

יצויין, כי מזה יותר משנה הגישה חה"כ שלי יחימוביץ, הצעה לתיקון חוק חובת המכרזים, לפיה יחוייבו כוחות הביטחון (קרי: צה"ל, המשטרה ושאר כוחות הביטחון) לרכוש מוצרי טקסטיל (מדים, אפודים, אוהלים, הלבשה תחתונה ועוד) מתוצרת ישראל בלבד. ההצעה עברה בכנסת בקדנציה הקודמת בקריאה ראשונה, (כאשר 60 ח"כים תמכו בה). בימים אלו הצעת החוק מצוייה בוועדת חוקה, חוק ומשפט בראשותו של חה"כ דוד רותם, להמשך תהליך החקיקה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share