אושרה עסקת החבילה והשינויים בחוקי העבודה

26/05/2009

בשורות טובות למשק: לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, התאחדות התעשיינים והוועד הפועל אישרו פה אחד את עסקת החבילה והשינויים בחוקי העבודה. העסקה, שנחתמה באחרונה בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות, מבוססת על הזרמת 10 מיליארד שקל למשק. לפי שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, העסקה נועדה לייצר עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים, להאיץ את הפעילות הכלכלית ולהחזיר את התעשייה לצמיחה.

 

במסגרת השינויים בחוקי העבודה, הסכימו המעסיקים למספר דרישות מטעם ההסתדרות. כך למשל, יכירו בהלנת שכר כעבירה פלילית, וזו תצטרף ל-149 העבירות הפליליות הקיימות בחוקת העבודה. כמו כן, אישרו המעסיקים כי עובד שבן משפחתו חלה במחלה ממארת יוכל לנצל את מלוא ימי המחלה העומדים לרשותו בחוק כדי לסעוד את יקירו. מנגד, המעסיקים דחו על הסף את דרישת ההסתדרות להפחתת אחוז העובדים הנדרש להקמת ועד, מ-33% ל-25%.

 

בתוך כך, הסכימו המעסיקים שאם יתארגן ועד עובדים, יחויב המעביד להיפגש עמו ולהקשיב לדבריו. "אנחנו לא מעודדים הקמת ועדי עובדים", מסביר ברוש, "אבל כשכבר קם ועד צריך להקשיב לו, ורק אחרי שסיימת, אתה יכול לשלח אותו מעל פניך או לחלופין, להיכנס איתו למשא ומתן, אחרת נוצרים עיכובים ובעיות: סכסוך עבודה, שביתה וצווי מניעה, ואז, מה שבטוח זה שהעסק סובל. אני מניח שרוב הבעיות ייפתרו בישיבה הראשונה, השנייה או השלישית. דרך השלום טובה ממלחמות".

 

הישג משמעותי שרשמו המעסיקים הוא בחקיקת חוק ולפיו, כל מעביד שמבצע עבירה פלילית בתנאי העסקה יקבל תחילה התרעה על מעשיו, ובעקבותיה יורשה להופיע בפני ועדה של נציגי ההסתדרות, המעסיקים והממשלה ולהצדיק את התנהלותו. אם לא ישכנע את הוועדה, ובכל זאת לא יתקן את דרכיו, ייקנס. ורק אם בשלב זה לא ישפר את התנהלותו, ייחשב המעסיק לעבריין פלילי.

 

                                      

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share