אורי יהודאי: התעשייה במשבר הקשה ביותר שידעה מאז קום המדינה – במהלך השנה החולפת פוטרו כ-13 אלף עובדים מהתעשייה, 8,000 נוספים יפוטרו עד סוף השנה

17/05/2009

אורי יהודאי: התעשייה במשבר הקשה ביותר שידעה מאז קום המדינה – במהלך השנה החולפת פוטרו   כ-13 אלף עובדים מהתעשייה, 8,000 נוספים יפוטרו עד סוף השנה; תפוקת התעשייה ירדה מאז פרוץ המשבר בשיעור מצטבר של 6.5%; טוען: המבחן של עיסקת החבילה הוא בביצוע.

 

התעשייה בישראל מצוייה במשבר הקשה ביותר שידעה מאז קום המדינה. כך אמר היום (17/5) אורי יהודאי, יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים ונשיא חברת פרוטרום, במסיבת עיתונאים עם כתבי ירושלים.

 

יהודאי ציין, כי מאז במהלך השנה החולפת פוטרו מהתעשייה כ-13 אלף עובדים, בעיקר מענפי הטקסטיל וההלבשה, הגומי והפלסטיק, המתכת ואלקטרוניקה.

 

להערכתו, גל הפיטורים בתעשייה טרם מיצה עצמו. אם בחודשים הקרובים לא תחול התאוששות מהותית בביקושים העולמיים - עד סוף השנה יפוטרו עוד 8,000 עובדים ממפעלי התעשייה.

 

יהודאי ציין, כי מאז פרוץ המשבר (בספטמבר 2008), חלה נסיגה מצטברת של 6.5% בתפוקת התעשייה. כאשר הנסיגה בתפוקה הקיפה כמעט את כל ענפי התעשייה, למעט ענף הרכיבים האלקטרוניים.

 

יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים הוסיף, כי את הנסיגה בתפוקת התעשייה ניתן לקשור ישירות לירידה הדרמטית בביקושים העולמיים מאז ספטמבר 2008, וכפועל יוצא גם ביצוא הישראלי.

 

מאז הרבע השלישי של 2008, ציין יהודאי, התכווץ היצוא התעשייתי בשיעור ריאלי מצטבר של כ- 17%, שמשמעותו הפסד יצוא של כ- 6.5 מיליארדי דולרים.

 

נסיגה דרמטית זו ביצוא נבעה, בין השאר, מנסיגה מצטברת של כ- 28% ביצוא  ענף הכימיה, נסיגה מצטברת של 48% בענף הכרייה והחציבה, ירידה ריאלית דומה, של 48% ביצוא ענף המתכת ונסיגה מצטברת של 13% ביצוא ענפי הציוד האלקטרוני. ענף הרכיבים האלקטרוניים היה היחיד שהציג גידול מרשים בהיקפי היצוא, למרות המיתון העולמי.  ענף זה, רשם גידול מצטבר חד יותר, של כ- 70%%, על רקע תחילת פעילותו של מפעל אינטל החדש (FAB 28). צמיחתו המהירה של ענף זה, בעיצומו של משבר גלובאלי, מיתנה משמעותית את עוצמת הנסיגה ביצוא התעשייתי.

 

למעשה, בנטרול השפעתו החיובית של ענף הרכיבים האלקטרונים, נסוגו יתר ענפי התעשייה בשיעור ריאלי מצטבר חד עוד יותר, של כ- 23% מאז הרבע השלישי של 2008.

 

יהודאי חושש, שהנסיגה ביצוא התעשייתי טרם הגיעה לסופה. להערכתו עד סוף השנה תימשכנה הירידות ביצוא התעשייתי, תוך צפי להתמתנות בעוצמה ואולי אף התייצבות לקראת סוף השנה. כך שהירידה הריאלית המצטברת ביצוא התעשייתי מאז פרוץ המשבר עלולה להסתכם  בכ- 20%.

 

סך הכל, מעריך יהודאי, כי שנת 2009 אבודה למעשה. התעשייה תרשום השנה נסיגה של כ- 8% בתפוקה, היצוא התעשייתי צפוי לרדת ב-13%, נסיגה כה חדה ביצוא התעשייתי לא נרשמה עד כה בהיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל.

 

מתחזית מעודכנת של התאחדות התעשיינים על מצב המשק לשנת 2009 עולה, כי התוצר המקומי הגולמי ירד ב-2.1% - משמעות הדבר נסיגה של 3.8% בתוצר לנפש. התוצר העסקי צפוי לרשום השנה נסיגה של 2.6% ושיעור האבטלה יגיע ל-8.4%- שהם כ-250 אלף מובטלים – דהיינו, תוספת של כ-70 אלף מובטלים במשק, בתוך כך – מספר המועסקים בסקטור העסקי צפוי לרדת השנה ב-1.5%, שהם קרוב ל-30 אלף מפוטרים.

 

יהודאי ציין, כי עם החתימה על עסקת החבילה, הכוללת תוכנית כלכלית לעידוד הצמיחה במשק, הסרת גזירות מעל המגזר העסקי ומעל  התעשיינים – קיים סיכוי סביר שלקראת סוף השנה תהיה התייצבות במשק, תוך תקווה לניצנים של חידוש צמיחה.

 

יהודאי הוסיף, כי מבחנה של עסקת החבילה הוא בביצוע – אם אכן התוכנית הכלכלית תבוצע הלכה למעשה, בשנתיים הקרובות המשק יעבור ממצב של מיתון למצב של צמיחה, ממצב של הגדלת גידול באבטלה למצב של צמצום האבטלה, ממצב של צמיחה שלילית למצב של צמיחה חיובית.  

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share