שרגא ברוש: "בשולחן העגול" סוכם כי יגדלו האפשרויות של מפעלים קטנים ובינוניים להשתתף במכרזים ממשלתיים.

6/05/2009

בכנס התאחדות התעשיינים בנושא חדשנות ומו"פ בתעשייה המסורתית

שרגא ברוש: "בשולחן העגול" סוכם כי יגדלו האפשרויות של מפעלים קטנים ובינוניים להשתתף במכרזים ממשלתיים; העלנו דרישה כי מפעלים מסורתיים שיקבלו סיוע במו"פ, לא ישלמו תמלוגים במשך 3 השנים הראשונות; ישראל מקוב– על הממשלה  לתת תמריץ למבוטלים בהיי-טק לעשות "שנת שירות" בתעשייה המסורתית; פרופ' טרכטנברג– תקרת ההוצאה של התקציב צריכה לעמוד על 2.8% בשנת 2009 ועל 1.8% ב-2010.

 

"בשולחן העגול" סוכם כי יגדלו האפשרויות של מפעלים קטנים ובינוניים להשתתף במכרזים ממשלתיים. הכוונה כי מכרזים גדולים יפוצלו למכרזים קטנים יותר, דרישות הסף להשתתף במכרזים ממשלתיים יורדו, הזוכה במכרזים יחוייב לעבוד עם ספקי משנה וכמו כן תיבחן האפשרות להכניס מכסה של 25% במכרזים שתיוחד למפעלים קטנים ובינוניים. כך אמר היום (6/5) שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בכנס שערכה התאחדות התעשיינים, בנושא "חדשנות ומו"פ בתעשיות הקלאסיות".

 

בכנס שבו השתתפו יותר מ-200 תעשיינים אמר ברוש, כי בדיוני השולחן העגול (ממשלה, מעסיקים, הסתדרות) הוא העלה את הבקשה כי מפעלים מסורתיים שיקבלו סיוע במו"פ, לא ישלמו תמלוגים במשך – 3 השנים הראשונות.

 

לדבריו, צריך להתכונן ליום שאחרי המשבר ואין ספק שמי שיצא מהר יותר מהמשבר הוא גם זה שיהיה לו מוצר טוב יותר מתקדם יותר וחדשני יותר. יש תקציב למו"פ לתעשייה המסורתית, וזה התחום היחיד בו יש יותר תקציב ממה שאנו יודעים לצרוך.

 

ישראל מקוב – יו"ר גיוון אימג'ינג  נשיא ומנכ"ל טבע לשעבר ומי שעמד בראש ועדת מקוב לחדשנות ומו"פ אמר בכנס, כי על הממשלה לתת תמריץ למובטלים בהיי-טק לעשות "שנת שירות" בתעשייה המסורתית.

 

הוא קרא לתעשיית ההיי-טק להעביר קבלנות משנה לישראל. "תעשיית ההיי-טק משתמשת בקבלני משנה שרובם מהתעשייה המסורתית, אך מרביתם נמצאים בחו"ל".

 

מקוב הציע כי הממשלה תממן את השדרוג של קבלני המשנה. "זו השקעה קטנה אך משתלמת מאוד, שכן הדבר יביא גם לשדרוג המוצרים בהם עוסקת התעשייה המסורתית".

 

מקוב קרא לממשלת ישראל לתמוך בתעשייה המסורתית בתחום המו"פ והחדשנות על בסיס כלל ארצי ולא רק בפריפריה. אחרת, אמר מקוב, נאבד תעשייה זו וגם ההזדמנות של תעשייה זו.

 

פרופ' מנואל טרכטנברג – יו"ר המועצה הכלכלית אמר בכנס התאחדות התעשיינים, כי תקרת ההוצאה של התקציב צריכה לעמוד על 2.8% בשנת 2009 ועל 1.8% ב-2010.

 

לדעתו, הכלכלה העולמית לא תחזור בקרוב לגאות שהייתה לפני המשבר – דבר שמשליך גם על ישראל.

 

תהיה פחות נכונות לממן ולקחת סיכונים – דבר שישפיע גם על ישראל. ניכנס לעידן של גלובליזציה מהוססת.

 

לדעתו, המדיניות של הממשלה צריכה להיות למתן את המיתון, תוך שמירה על אמינות פיסקאלית. וכן ליצור תנאים לחידוש צמיחה בת קיימא, תוך המשך החתירה לצמצום פערים.

 

טרכטנברג אמר, כי התאוששות נרחבת בכלכלה הישראלית תתרחש רק לאחר שיהיה מפנה בחו"ל. אנו בעצמנו לא נהיה מסוגלים לחולל את המפנה.

 

הוא קרא לתעשיינים במפעלים המסורתיים להיות תחרותיים וחדשניים ולא לצפות שגורם כלשהו מלמעלה יעשה את המלאכה עבורם.

 

לדעתו, תשלום תמלוגים של התעשייה המסורתית עבור סיוע במו"פ, נראה איוולת.

 

כדי לחדש את הצמיחה, המליץ פרופ' טרכטנברג לשדרג את החינוך, לבנות מודלים חדשים של מימון, של מדיניות מו"פ וחדשנות בכל המגזרים; הכללת פיתוח שווקים חדשים כמו בדרום - אמריקה וגם שווקים מקומיים, ביצוע תנופת רפורמות מחודשת ועוד.
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share