שרגא ברוש, בכנס התעשייה בנגב 2009: כדי להכפיל האוכלוסייה בנגב עד 2020, יש לפתח את התשתיות לדרום.

5/05/2009

שרגא ברוש, בכנס התעשייה בנגב 2009: כדי להכפיל האוכלוסיה בנגב עד 2020, יש לפתח את התשתיות לדרום – כבישים, רכבות ולשפר משמעותית את מערכת החינוך; מגלה: תוכנית העברת מפעלים לפארק נ.ע.מ ליד נתיבות לא שבקה חיים, 11 מפעלים חפצים לעבור, "אנו עושים מאמצים להביא מפעל גדול שישמש עוגן לאזור זה".

 

כדי להכפיל האוכלוסיה בנגב עד 2020, אחד מיעדי התוכנית הממשלתית לפיתוח הפריפריה, יש לפתח את התשתיות לדרום – כבישים, רכבות ולשפר משמעותית את מערכת החינוך בדרום. כך אמר שרגא ברוש – נשיא התאחדות התעשיינים בכנס התעשייה בנגב 2009, שנערך באוניברסיטת בן-גוריון בשיתוף התאחדות בתעשיינים בדרום, הרשות לפיתוח הנגב והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

 

ברוש גילה, כי התוכנית להעברת מפעלים לפארק נ.ע.מ שליד נתיבות לא שבקה חיים ולמרות הקשיים הבירוקרטיים, 11 מפעלים מהמרכז רשומים בתוכנית לעבור לאזור זה. "אנו עושים מאמצים להביא מפעל גדול שישמש עוגן לאזור זה", אמר ברוש.

 

ברוש הוסיף, כי הנגב הינו המקום לפתח את התעשייה, אך בלי נגישות למרכז הארץ בתשתיות ובדרכים, קשה ליישם זאת.

 

לדעת נשיא התאחדות התעשיינים, הממשלה חייבת להחליט שהפעם מתגייסים כולם להוציא לפועל את התוכנית לפיתוח הפריפריה בנגב, שהינה אולי התוכנית העשירית או האחת-עשרה עליה הכריזו קברניטי המשק עד

 

היום, וכי עד כה לא נעשה דבר ליישמן. פיתוח התשתיות לנגב ושיפור משמעותי של מערכת החינוך בדרום, חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות, אומר ברוש.

 

ברוש מסר, כי בדיוני "השולחן העגול" (ממשלה, הסתדרות, מעסיקים) הוחלט על השקעה מסיבית בחוק לעידוד השקעות הון – הוא מקווה שיגיע לתוספת של 1 מיליארד שקלים לשנים 2009 ו-2010. דבר שיגרור הקמת מפעלים בתקציב של 4 – 5 מיליארדי שקלים. עוד אמר כי הוא מקווה שתקציב ההשקעה במו"פ יגדל ב-1 מיליארד שקלים בשנים 2009 – ו-2010. לדבריו, עתיד התעשייה הינו במחקר ופיתוח, בחדשנות ובעיצוב.

 

עוד אמר, כי הוא שמח שהאוצר נענה לבקשתו להגדיל את התקציב לשיפוץ מוסדות החינוך ל-400 מיליון שקל, (במקום 20 – 30 מיליון שקל לשנה), דבר שייצר גם מקומות עבודה רבים.

 

פרופסור ג'ימי וינבלטרקטור אוניברסיטת בן גוריון שבנגב אמר בכנס כי  הנגב אינו ממלא את יעידו מבחינת התעשייה בנגב. אין כמעט הייטק בנגב. לדבריו, אחת הבעיות המרכזיות היא העובדה שאין כוח-אדם מתאים. האוניברסיטה בנגב הפכה להיות "יצואנית" כוח-אדם איכותי מחוץ לנגב אל אזורים אחרים במדינת ישראל ואף מחוצה לה. אילו היתה תעסוקה בנגב, אמר פרופ' וינבלט, חלקו של כוח-האדם המעולה שבא מהאוניברסיטה בדרום, היה נשאר בנגב. ללא מחוייבות של הממשלה לפיתוח הנגב, יהיה קשה מאוד למשוך מפעלים ועסקים לדרום, זאת למרות שהעלויות נמוכות בעשרות אחוזים ממקומות אחרים בארץ.

 

ראש עיריות באר-שבע, רוביק דנילוביץ, סבור כי השקעה בתשתיות תביא לפיתוח התעשייה בנגב. לדעתו, פארק ההייטק המוקם בימים אלו בבאר-שבע ימשוך משקיעים ויתן תעסוקה לעובדים רבים.

 

באירוע השתתף השר סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה והשר לשת"פ אזורי ופיתוח הנגב והגליל. כן נערך פאנל על התעשייה בנגב בראי המשבר הכלכלי ומעבר מחנות צה"ל בהשתתפותם של רן גרשפלד, יו"ר סניף התאחדות התעשיינים בדרום ומנכ"ל קבוצת בל; אשר גרינבאום, יו"ר איגוד הכימיה והפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים ומשנה למנכ"ל כימיקלים לישראל ופרופסור רפי בראל – ראש המחלקה למנהל ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share