מיקי שרן: התעשייה בצפון במצב חמור – מהקשים שידעה; מאז פרוץ המשבר הכלכלי בספטמבר 2008 – פוטרו כ-8,000 עובדים במאות מפעלים בחיפה והצפון

24/03/2009

ממשאל התאחדות התעשיינים בצפון מתברר:
מיקי שרן: התעשייה בצפון במצב חמור – מהקשים שידעה; מאז פרוץ המשבר הכלכלי בספטמבר 2008 – פוטרו כ-8,000 עובדים במאות מפעלים בחיפה והצפון; כשליש מהתעשייניםבצפון קיצצו את שכרם ואת שכר הבכירים בחברה ב-21% בממוצע; מתריע – ללא אשראי זמין, פיתוח תשתיות ותמיכה משמעותית במפעלי התעשייה בפריפריה – מפעלי התעשייה בצפון יקרסו בזה אחר זה – שיאו של המשבר עדיין לפנינו.

התעשייה בצפון במצב חמור – מהקשים שידעה. 50% מהמפעלים בחיפה והצפון פיטרו עובדים ברבע האחרון של 2008, ו-54% מפטרים ברבע הראשון של 2009. היקף הפיטורים הממוצע בכל מפעל עומד על כ-10% - 11% מהעובדים; 25% מהמפעלים המפטרים דיווחו על פיטורים של 15% ויותר ממספר העובדים במפעל. כך מסר מיק שרן, יו"ר סניף התאחדות התעשיינים צפון ומנכ"ל דגון בתי ממגורות ישראל, בהסתמכו על משאל שנערך בקרב עשרות מפעלים בחיפה והצפון.

לדבריו, מסיכום הנתונים עולה, כי מאז פרוץ המשבר הכלכלי בספטמבר 2008 פוטרו במפעלי התעשייה בחיפה והצפון כ-8,000 עובדים במאות מפעלים.

כן מדווחים 80% מהמפעלים בחיפה והצפון על צמצום שעות העבודה במפעלים (משמרות שעות נוספות ושעות רגילות) בשיעור ממוצע של 19%.

כן מתברר ממשאל התאחדות התעשיינים בצפון, כי 77% מהמפעלים במרחב זה מדווחים על ירידה של 20% - 25% במכירות לשוק המקומי. מתוכם 21% מדווחים על ירידה של יותר מ-30% במכירות; 54% מהמפעלים בחיפה והצפון דיווחו על ירידה ביצוא בשליש האחרון של 2008 בשיעור בממוצע של 40%, מתוכם – 10% מדווחים על ירידה של 70% ויותר.

בנוסף, 60% מהמפעלים בחיפה והצפון צופים הרעה ביצוא בשיעור של 30% בממוצע.

שרן מציין, כי 30% מהמפעלים בחיפה והצפון מדווחים כי הם סובלים ממצוקת אשראי, כחלק מההתמודדות עם המצב הקשה; 29% מהתעשיינים בחיפה והצפון מקצצים את שכרם ואת שכר הבכירים בחברה שלהם, בשיעור של 21% בממוצע.

שרן הזהיר, כי בהעדר אשראי זמין, וללא צעדים משמעותיים ע"י ממשלת ישראל לפיתוח תשתיות לאומיות ולתמיכה משמעותית במפעלי התעשייה בפריפריה – יקרסו מפעלי הצפון בזה אחר זה.

לדבריו, מדובר ברכבת דוהרת כאשר שיאו של המשבר הוא לפנינו.

שרן הדגיש, כי התעלמות ממצבה הקשה של התעשייה בצפון – המהווה את החוסן הכלכלי והחברתי של האזור, משמעותו מכת מוות לכלכלת הצפון.

שרן ציין, כי בעקבות המצב הקשה של המפעלים בצפון, הגביר הסניף הצפוני של התאחדות התעשיינים את הפניות היזומות למפעלים, על מנת לאתר בעיות אקוטיות ולהקדים ולטפל במפעלים אשר חשים את התעצמות המשבר. כן מסייע הסניף במתן פתרונות למפעלים בבעיות שהתעוררו מול הרשויות המוניציפאליות בצפון, עריכת ימי עיון הרלוונטיים להתמודדות עם המשבר, ביצוע פעולות לעידוד רכש כחול-לבן בקרב מנהלי הרכש במפעלים בצפון ובציבור הרחב באזור זה ועוד.   

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share