שרגא ברוש – על הממשלה להרחיב את הערבות לביטוח סיכוני סחר חוץ .

22/03/2009

משאל התאחדות התעשיינים בקרב 71 מפעלים מגלה:
החברות הפרטיות המבטחות את היצוא, דחו מסגרות אשראי למפעלים אלו ופגעו באפשרות יצוא בהיקף של 50 מיליון דולר; 52% מהמפעלים ביטלו עסקאות יצוא לטווח קצר בשל חוסר האפשרות לבטחן; שרגא ברוש – על הממשלה להרחיב את הערבות לביטוח סיכוני סחר חוץ.

משאל התאחדות התעשיינים שנערך לאחרונה בקרב 71 מפעלים מגלה,  כי החברות הפרטיות המבטחות את היצוא דחו למפעלים אלו מסגרות אשראי בהיקף של 50 מיליוני דולרים. כך מסר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים.

מהמשאל התברר עוד כי 52% מהמפעלים ביטלו עסקאות יצוא לטווח הקצר (עד שנה) בשל חוסר האפשרות לבטחן.

עוד מתברר, כי מסגרת  האשראי למפעלים לצורך ביטוח עסקאות יצוא, הניתנת ע"י חברות ביטוח האשראי הפרטיות -  בסס"ח וכלל ביטוח אשראי -  צומצמו בכ-30%. 56% מהמפעלים מדווחים כי בחצי השנה האחרונה נדחו בקשות של המפעל למתן מסגרת אשראי חדשה.

כן מתברר מהמשאל שערך אגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים, כי 66% מבין המפעלים נתקלו בבעיות ביטוח יצוא למזרח אירופה, 57% נתקלו בבעיית ביטוח יצוא למערב אירופה, 53% - לדרום אמריקה, 33% לצפון אמריקה ו-26% מהמפעלים נתקלו בבעיות ביטוח יצוא לאסיה.

התעשיינים מדווחים כי עם המדינות אליהן לא אושרה או לא הוגדלה מסגרת האשראי ע"י חברות הביטוח הפרטיות נמנות: בריטניה, צרפת, תורכיה, איטליה, ספרד, רוסיה, המדינות הבלטיות,  ברזיל, יפן, ארגנטינה, פרו, איטליה, צרפת, אוקראינה, גרמניה, ארה"ב, ספרד, רומניה, לטביה, טיוואן, ברזיל, קנדה, מקסיקו, גאנה, ירדן, ונצואלה, מצרים, קזאחסטן ואפריקה.

מדיווחי התעשיינים מתברר, כי הטיפול של בסס"ח (החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ) איטי.  כן טוענים התעשיינים שהשתתפו בסקר כי, בעסקאות מסוימות מאושר רק רבע מהסכום המבוקש  ובעסקאות אחרות זמן מתן התשובות הופך את העסקאות ללא רלבנטיות, זאת במקביל לייקור משמעותי בפרמיות לעסקאות המאושרות.

ברוש מדגיש, כי המשאל מלמד על אי התאמה בין צורכי המפעלים לביטוח יצוא לבין מכסות הביטוח המאושרות בפועל, דבר המגביל את המפעלים באישור עסקאות ומהווה חסם להמשך פעילות היצוא.

נשיא התאחדות התעשיינים קורא לממשלה ולחשב הכללי באוצר, להרחיב את  הערבות לביטוחסיכוני סחר חוץ. הכוונה היא  להגדיל את  רמת הסיכון שהממשלהמוכנה לקחת במסגרת הערבות.

יצויין כי תוכניות דומות אושרו או יושמו במדינות רבות בינהן: צרפת, גרמניה, בריטניה, ארה"ב, סין, צ'כיה, הודו, אוסטריה

לחילופין, טוען ברוש, יש לשקול שותפות המדינה בסיכון. זאת, בדרך של השתתפות המדינה בסיכון יחד עם מבטחי המשנה, או שהמדינה תשמש כמבטחת משנה עיקרית של החברות הפרטיות.

לדברי ברוש, בכל מקרה, על הממשלה למצוא את הדרך הנכונה על מנת להחזיר את שוק ביטוחי הסחר להיקף פעילות שיתאים ליצואנים בישראל.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share