שרגא ברוש בכנס פתרונות מימון לעסקים קטנים ובינוניים - החשב הכללי באוצר נענה לפניית התאחדות התעשיינים – גם מפעלים גדולים שמחזורם יותר מ-100 מיליון שקל בשנה, יוכלו לקבל הלוואות מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים

3/03/2009

שרגא ברוש בכנס פתרונות מימון לעסקים קטנים ובינוניים
החשב הכללי באוצר נענה לפניית התאחדות התעשיינים – גם מפעלים גדולים שמחזורם יותר מ-100 מיליון שקל בשנה, יוכלו לקבל הלוואות מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים; מגלה: התאחדות התעשיינים מתגייסת לטובת חבריה – תעמיד הלוואות ותממן ערבויות לתעשיינים להקלת מצוקת האשראי, בהיקף של חסר תקדים של 520 מיליון שקל.

החשב הכללי באוצר, שוקי אורן, נענה לפניית התאחדות התעשיינים. מעתה גם מפעלים גדולים שמחזורם יותר מ-100 מיליון שקל בשנה, יוכלו לקבל הלוואות מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים.

מדובר בהלוואות בהיקף של עד 8% מהמחזור, אך לא יותר מ-8 מיליון שקל. כך אמר היום (2/3) שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בכנס פתרונות מימון לעסקים קטנים ובינוניים שערכה התאחדות התעשיינים, במלון דיויד אינטרקונטיננטל בת"א, בהשתתפותם של יותר מ-300 תעשיינים ואנשי עסקים.

ברוש גילה, כי התאחדות התעשיינים מתגייסת לטובת חבריה והיא תעמיד הלוואות ותממן ערבויות לתעשיינים על מנת להקל על מצוקת האשראי. מדובר בהלוואות בהיקף של חסר תקדים של 520 מיליון שקל.

ברוש ציין, כי בעקבות מצוקת האשראי במשק ולנוכח מיעוט אמצעי המימון שמעמידה המדינה, החליטה התאחדות התעשיינים להפעיל מספר כלים ייחודיים שיאפשרו לחברי ההתאחדות, באמצעות הקרן ההדדית של המעסיקים, לתת הלוואות וערבויות בתנאים ובהיקפים  כדלקמן:

הלוואות למפעלים קטנים: הקרן פועלת במשותף עם קרן קורת ובנק אוצר החייל מעניקה ערבות של 20% מגובה ההלוואה, ומעמידה הלוואות ל- 5 שנים בבטחונות  מטריאליים של 25% בלבד של הלווה. ההלוואה היא ל- 5 שנים עם אפשרות לגרייס ל- 1/2 שנה בתנאי פריים + 1.4%. הקרן פועלת כבר יותר מחצי שנה ועשרות תעשיינים קיבלו הלוואות בגובה של עד 600 אלף שקלים. הקרן מיועדת למפעלים שהמחזור השנתי שלהם הינו לא יותר מ- 40 מיליון שקל. היקף ההלוואות המתוכנן – 120 מיליון שקל.

הלוואות במסגרת המדינה למפעלים בינוניים:  הקרן ההדדית של התאחדות התעשיינים הגיעה להסדר עם בנק אוצר החייל כי הקרן תעמיד ערבות בהיקף של 20% לטובת הלוואות שיאושרו לחברי התאחדות התעשיינים.
משמעות הטבה זו כי הלווה במסגרת הלוואות המדינה  לא יידרש להעמיד בטחונות מטריאליים , אלא רק ערבות בעלים על כל סכום האשראי.

מדובר בהלוואות  שמיועדות למפעלים בעלי מחזור שנתי מ- 22 מיליון שקל עד 100 מיליון שקל, הזכאים לקבל הלוואות במסגרת האשראי שהועמד לבנקים ע"י המדינה.  גובה ההלוואה לא יעלה על 8 מיליון שקל או עד 8% ממחזור המכירות השנתי האחרון. הקרן תתחיל לפעול מייד עם הפעלת הקרן מטעם המדינה.

התאחדות התעשיינים בשיתוף הקרן ההדדית של המעסיקים תפעל להסדר שיתוף פעולה עם בנק נוסף שזכה במכרז של המדינה (בנה"פ או מרכנתיל דיסקונט) למתן הלוואות לתעשיינים  באותם תנאים .

היקף ההלוואות המתוכנן – 400 מיליון שקל.

ברוש ציין, כי ע"פ סקר שערכו הארגונים הכלכליים מתברר כי החברות במגזר העסקי זקוקות בדחיפות לאשראי נוסף להמשך פעילותן התקינה וכי מרביתן – 58% מהן מדווחות על היקף אשראי נדרש של חודש עד חודשיים מחזור.

עוד מתברר כי מרבית החברות – 68% מהן מדווחות גם על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת. כמו כן מרבית החברות – 70%, מדווחות על קשי בקבלת אשראי חדש .

שוקי אורן, החשב הכללי באוצר אמר בכנס כי המדינה

מעמידה ערבויות לחברה הממשלתית לסיכוני אשראי – אשרא, וכי חברת אשרא העמידה ב-3 החודשים האחרונים ערבויות לעסקאות יצוא בהיקף של יותר מ-1 מיליארד דולרים. מדובר בהיקף האשורים הגבוה ביותר שאושר במשך כל השנה שלפני כן.

עוד אמר כי הוציא הנחיות למשרדי הממשלה השונים – שהם הקניינים הגדולים ביותר, לקחת סיכונים גדולים יותר כלפי ספקים, זאת כדי לאפשר רכישות מקומיות בהיקף גבוה יותר.

הוא  ציין, כי בשבוע האחרון אישרה הקרן לעסקים קטנים (שהקיפה 400 מיליון שקל) - 10 הלוואות בהיקף של 7 מיליון שקלים.

עוד אמר, כי הקרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים (בהיקף של 1.3 מיליארד שקל) קבלה יותר מ-300 פניות, אך עד כה רק 10% מהפונים הגישו בקשות מסודרות.

הוא הוסיף, כי אם יצטרכו להגדיל את היקף הקרן מעבר ל-1.3 מיליארד שקל – הדבר יעשה.

בכל הקשור לקרנות המימון הקיימת אמר אורן כי האוצר יעכוב אחר הביצועים וכי הוא פתוח לשינויים.

קיבלנו משוב מהתאחדות התעשיינים ואנו כבר משנים בהתאם, אמר.

הוא ציין, כי קרנות המנוף (להן הקציב האוצר 5 מיליארד שקלים) יתחילו לפעול בקרוב וכי השבוע יבחרו הזוכים.

אורן ציין, כי כבר היום ברור שאנו נכנסים לגרעון תקציבי משמעותי ביותר ואת השנה נסיים בגרעון גבוה מ-15 מיליארד שקלים שהיה אשתקד, הנחת העבודה שלנו, אמר אורן, היא כיצד לממן גרעון של 5%.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share