סקר בקרב 320 חברות במגזר העסקי מלמד

25/01/2009

סקר בקרב 320 חברות במגזר העסקי מלמד:-
שרגא ברוש: מצוקת האשראי מאיימת על יכולתו של המגזר העסקי לשרוד את המיתון - 68% מהחברות במגזר העסקי מדווחות על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת; ל-70% - קושי בקבלת אשראי חדש; הסיוע הממשלתי הנחוץ ביותר להתמודדות עם מצוקת האשראי - קרן ממשלתית בערבות מלאה של המדינה – דורגה במקום הראשון (3.4 בסולם 1 - 5).

מצוקת האשראי מאיימת על יכולתו של המגזר העסקי לשרוד את המיתון. 68% מהחברות במגזר העסקי מדווחות על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת, ל-70% קושי בקבלת אשראי  חדש. כך מסר שרגא ברוש, יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, בהסתמכו על סקר בנושא קשיי האשראי במגזר העסקי, שערכה לשכת התאום של הארגונים הכלכליים.זהו סקר ראשון שעורכת לשכת התיאום של האירגונים הכלכליים בקרב חבריה המייצגים למעשה את מרבית המגזר העסקי בישראל.

הסקר נערך לאחרונה בקרב 320 חברות בתחומי התעשייה, המלאכה, המסחר והשירותים, המלונאות, הבנייה והיהלומים.

ממצאי הסקר הועברו לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשר האוצר, רוני בר-און, ולנגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר. במכתב נלווה לשלושה, מזהיר ברוש, כי בהעדר פתרונות עשוי איום האשראי למוטט חלק גדול מהפעילות העסקית במדינת ישראל, על כל המשמעויות הכלכליות והחברתיות הנלוות.

ברוש מציין במכתבו, כי פתרונות  המדינה שהוצעו עד כה, כשבמרכזם הקרן להלוואות בערבות חלקית של המדינה והנכונות לדחיית תשלומי מס לחלק מהעסקים, עשויים לענות על חלק מהצרכים, אך אינם בנויים להתמודד עם היקף הבעייה כפי שמתגלה בסקר זה.

ממצאי הסקר מעלים כי החברות במגזר העסקי זקוקות בדחיפות לאשראי נוסף להמשך פעילותן התקינה- מרביתן מדווחות על היקף אשראי נדרש של חודש עד חודשיים מחזור - 34% מהחברות בסקר זקוקות בדחיפות לאשראי בהיקף של כחודש מחזור, 24% מהחברות זקוקות לאשראי בהיקף של כחודשיים מחזור ו-15%  לאשראי בהיקף העולה על חודשיים מחזור.

כאמור, 68% מדווחות על קושי בשמירת מסגרת האשראי הקיימת. מהסקר מתברר כי כשליש מהן מדווחות על קושי ניכר. מבין כלל הענפים שנסקרו בלט לרעה ענף הבנייה - 94% מחברות הבנייה דיווחו על קושי, מהן 56% דיווחו על קושי ניכר בשמירת מסגרת האשראי.

ברוש מציין, כי 78% מהחברות מדווחות על העלאת ריבית החובה/עמלת הקצאת אשראי, על מסגרת האשראי הנוכחית שלהן, זאת על אף הורדת הריבית הבסיסית של בנק ישראל. במקביל ציינו 52% מהחברות, כי הן נדרשו להציג ביטחונות נוספים למסגרת האשראי ע"י הבנקים. דרישה זו בלטה בעיקר בקרב המפעלים הקטנים, כאשר 62% מהם דיווחו על הצורך בהצגת ביטחונות נוספים.

עוד עולה מהסקר, כי כשני שלישים מהחברות במשק הקטינו את ימי האשראי הניתנים בהסכמה ללקוחות, 67% מהחברות ציינו כי פנו ללקוחותיהן בבקשה להקדים את התשלומים - דהיינו להקטין את ימי אשראי, שיעור דומה של חברות נתקלו בבקשה דומה גם מצד הספקים שלהן.

כאמור, 70% מהחברות נתקלו בקושי בקבלת אשראי חדש\נוסף לפעילותן השוטפת וכן בקושי בקבלת אשראי למימון השקעות חדשות. מהסקר עולה כי יותר משליש מהן מדווחות על קושי רב ביותר. קושי זה בולט בעיקר בקרב חברות הבנייה – יותר מ- 90% מהן מדווחות על קושי בקבלת אשראי לפעילות שוטפת ולמימון השקעות חדשות.

מהסקר של לשכת התאום עולה, כי בתגובה למצוקת האשראי - מצמצמות החברות בהוצאות שכר כאשר 54% מהן מצמצמות שכר לדרג הניהולי בלבד, במקביל 92% מהחברות מצמצמות בהוצאות אחרות ובמלאים, 69% מצמצמות השקעות, 78% מהחברות מצמצמות שעות נוספות ומשמרות ו- 43% אף נאלצו לפטר עובדים.

מהסקר של לשכת התאום מתברר, כי 35% מהחברות נאלצו להביא הון מהבית, 32% פנו למימון חוץ בנקאי, 18% נאלצו לממש נכסים ריאליים להשגת נזילות ו- 10% אף מדווחות על הכנסת שותף נוסף.

להערכת החברות - הסיוע הממשלתי הנחוץ ביותר להתמודדות עם מצוקת האשראי  הינו הקמת קרן ממשלתית בערבות מדינה מלאה - כלי סיוע זה קיבל את הציון הגבוה ביותר ע"י החברות - 3.4, מתוך 5 בסולם שנע בין 1 (כלל לא נדרש) ל- 5 (נדרש במידה רבה מאוד).

מענקי תעסוקה למניעת פיטורים דורגו במקום השני עם ציון ממוצע של 3.2 מתוך 5, וקרן ממשלתית בערבות חלקית של 70% דורגה במקום שלישי - ציון ממוצע של 3.

במקום הרביעי דורגו הכלים הבאים: חופשות זמניות לעובדים במימון המדינה, דחיית תשלומי מע"מ/מיסים אחרים והענקת סיוע ממשלתי רחב בשיווק בחו"ל בכדי להביא הזמנות נוספות - כלים אלו קיבלו את הציון 2.9 מתוך 5.

במקום ה-5 דרגו החברות את מימון קורסים מקצועיים לעובדים ומימון שכרם במהלך הקורס ככלי סיוע נדרש להתמודדות עם מצוקת האשראי (ציון ממוצע של 2.6 מתוך 5).

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share