שרגא ברוש: מחיר נוסף לכישלונו של שר האוצר - 35 אלף עובדים בדרום לא יקבלו שכר ו-4,000 עסקים עלולים לקרוס

3/02/2009

בעקבות אי עמידת האוצר בהסכמים לפיצוי בדרום:
שרגא ברוש: מחיר נוסף לכישלונו של שר האוצר - 35 אלף עובדים בדרום לא יקבלו שכר ו-4,000 עסקים עלולים לקרוס; בר-און בניהול הכושל, אינו מסוגל להוציא לפועל אפילו את הסכם הפיצויים בדרום.

נשיאי לשכת התאום בראשותו של שרגא ברוש, יו"ר לשכת התאום, מתחו היום (3.2) ביקורת חריפה על התנהלותו של שר האוצר רוני בר-און במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסו בת"א. זאת בעקבות אי עמידת האוצר בהסכמים לפיצוי מעסיקים ועובדים בדרום.

ראשי המגזר העסקי האשימו את שר האוצר בכך שהוא מקריב את תושבי הדרום על מזבח הפוליטיקה  וכי הוא מבקש לנצל את הבחירות כדי  לדחות או לא לשלם כלל את תשלום הפיצוי המגיע כדין לעובדים ולמעסיקים בדרום.

ראשי המגזר העסקי טענו שבר-און בניהולו הכושל, אינו מסוגל להוציא לפועל אפילו את הסכם הפיצויים בדרום, דבר שיביא לכך ש-35 אלף עובדים בדרום שנעדרו מעבודתם כדין בגין המצב הביטחוני, לא יקבלו שכר של כמעט חודש ימים,ו-4,000 עסקים עלולים לקרוס על כל המשתמע מכך.

נשיאי לשכת התאום האשימו את שר האוצר ומשרד האוצר בכך שהם מפקירים את העובדים ואת המעסיקים בדרום, כאשר הם משאירים את המעסיקים ללא יכולת לשלם שכר. זאת בהעדר פיצוי על  הנזקים שנגרמו להם במבצע 'עופרת יצוקה'.

ראשי המגזר העסקי טענו, כי למרות ההסכמה על עקרונות הפיצוי לעובדים ולמעסיקים בדרום, אליה הגיעו הצדדים לפני יותר מ- 11 ימים - האוצר "גורר רגליים" וטרם העביר את התקנות הנדרשות לוועדת הכספים של הכנסת למימוש הסכם הפיצוי.  

נשיאי לשכת התאום הוסיפו וטענו, כי בניגוד למלחמת לבנון השנייה - בה ניתן פיצוי בגין מניעת רווח או הפסד שנגרם לעסק, הרי שכיום המצב קשה שבעתיים, זאת בשל המיתון במשק ומצוקת האשראי העמוקה, לכן תמוהה התמהמהות האוצר הדוחה את החתימה על הסכם הפיצוי למעסיקים בדרום.

ראשי המעסיקים טענו, כי מצב זה יוביל לכך שעשרות אלפי העסקים והמפעלים בדרום לא יוכלו לקבל מקדמות על חשבון הסדר הפיצוי. דבר שיקשה עוד יותר על יכולת ההישרדות שלהם.

המשמעות תהיה - אלפי עסקים עלולים להכנס לסחרחורת עסקית, שעלולה  להביא את חלקם למציאות של חדלות פירעון ואף לסגירת העסק.

ראשי הארגונים הכלכליים טענו, כי שר האוצר לא עומד בסיכומים ומבטא בכך תרבות שלטונית קלוקלת שצריכה לעבור מהעולם.

"למרות שחלק מהמגזרים הגיעו להסכמות על הסדר הפיצוי עם המוסמך ברשות המיסים – ביטל משרד האוצר את ההסכמות", טענו ראשי המעסיקים.

עוד טענו ראשי המעסיקים, כי למרות סיכום של ראש אגף התקציבים באוצר, כי התקנות יעברו לוועדת הכספים של הכנסת עד 31 בינואר 2009 על מנת שניתן יהיה לשלם שכר לעובדים, גם בגין ההיעדרות בשל המבצע, התקנות טרם הושלמו.

עוד טענו ראשי המעסיקים, כי למרות שבמלחמת לבנון השנייה ישבו המעסיקים ההסתדרות והאוצר, 4 ימים רצופים וסגרו הסכם, האוצר מושך עתה זמן ולא מסוגל להעביר את התקנות. זאת למרות שעברו יותר מ-11 יום מאז שסוכמו ההסכמות העקרוניות בין הצדדים.

עוד אמר ברוש במסיבת העיתונאים, כי הוא דיבר היום עם יו"ר ועדת הכספים של הכנסת אך גם הוא במרוץ אחר האוצר וגם הוא לא קיבל עד כה את התקנות.

ברוש פנה לאוצר בבקשה לזנוח את אטימות הלב שלו ולהגיש עוד היום ליו"ר ועדת הכספים את התקנות.

ברוש רואה בהתנהגות האוצר את המשך הזלזול במעסיקים ובעובדים. זו פשוט  השפלה, אמר ברוש.

עוד הוסיף, כי הוא אינו מבין איך חושבים באוצר שלמרות הקסאמים אפשר לחזור לחיי שגרה מבלי שמספקים לעסקים ולעובדים בדרום את אותו שקט נפשי שיפוצו. חייבים להוקיע את הציוניות של האוצר, אמר ברוש.

לדבריו, הוא מתחיל לעלות ספקות האם כל התנהלות האוצר אינה אלא תרגיל ציני כדי להגיע לדקה ה-90 ולא להספיק להגיש את התקנות.

אנו לקראת בחירות ומה שלא יעשה תוך יום יומיים כבר לא יהיה אפשרי לעשות. הממשלה חייבת לדעת להגן על אזרחיה גם בעת קריסה כלכלית, אמר ברוש.

במסיבת העיתונאים השתתפו: שרגא ברוש - יו"ר לשכת התאום ונשיא התאחדות התעשיינים; אלי גונן - נשיא המלונאים ויהודה טלמון - נשיא לשכת ארגוני העצמאים.

בתמונה מימין לשמאל:
אלי גונן - נשיא המלונאים;  שרגא ברוש - יו"ר לשכת התאום ונשיא התאחדות התעשיינים ויהודה טלמון - נשיא לשכת ארגוני העצמאים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share