יום העסקים והבינוניים בכנסת: נחתמה אמנה להגדלת הרכש של חברות גדולות מספקים ישראליים קטנים ובינוניים

10/11/2015

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יו״ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים, ח״כ הראל מרגלית (המחנה הציוני) וח״כ רועי פולקמן (כולנו), חתמו היום (ג׳) בצהריים בכנסת, על אמנה להגדלת הרכש של חברות גדולות מספקים ישראליים קטנים ובינוניים. זאת במסגרת ציון "יום העסקים הקטנים והבינוניים" בכנסת, לשם קידום והעלאת המודעות לתרומתו של מגזר עסקי חשוב זה לכלכלה.

במסגרת האמנה, חברות גדולות יירתמו למאמץ לעידוד רכישת מוצרים של ספקים קטנים ובינוניים. כמו כן ייעשה מאמץ להסרת החסמים המונעים מספקים קטנים ובינוניים לקחת חלק בתהליך הרכש וחברות גדולות יצרפו חברות קטנות ובינוניות חדשות לתהליך הרכש ויתחשבו בצרכי החברות הקטנות והבינוניות, כולל הצורך בקיצור זמני התשלום.

את האמנה יזם יו״ר האגף לתעשייה קטנה ובינונית בהתאחדות התעשיינים, ליאור לוי, שהנו בעצמו תעשיין של מפעל קטן.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר במעמד חתימת האמנה כי ״אני לא מבין למה ראש הממשלה לא נמצא איתנו באירוע כה חשוב בכנסת, לציון תרומתם של העסקים הקטנים והבינוניים לכלכלה והחברה בישראל. העסקים הקטנים והבינוניים הם מנוע הצמיחה של מדינת ישראל ויש לעודד ולקדם עסקים אלו, בייחוד בתקופה קשה זו כשהצמיחה לנפש היא כמעט אפס אחוז. אם אנחנו רוצים לחזור ל -6 אחוז צמיחה  כמו במדינות המערביות, יש לפעול לשם כך באופן אקטיבי ולבחון כל פעולה שעלולה להפריע לעשיית עסקים בישראל, כמו החלטות של הממשל שרק יוצרות עוד רגולציה ועומס בירוקרטי, או העלאת תשומות לתעשייה כמו אישור העלאות חריגות בארנונה״.

 

יו"ר סיעת כולנו, ח״כ רועי פולקמן ומי שהעביר השבוע את הצעת החוק השלישית בנושא עסקים קטנים ובינוניים– חוק חובת המכרזים המבקש לתת העדפה לעסקים אלו במכרזים ממשלתיים אמר: "בשבעה חודשים בלבד העברתי שלושה חוקים – חוק הגבלת אשראי, שוטף 30, חוק דמי אבטלה לעצמאיים שנמצא בשלבים מתקדמים לפני קריאה שנייה ושלישית, וכן חוק חובת המכרזים. אני רואה את מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל כאחד המרכיבים המרכזיים בצמיחת המשק הישראלי בכלל ובפיתוח יישובי הפריפריה וקידום אוכלוסיותיהם בפרט. העצמת עסק קטן מהפריפריה מייצרת מקומות תעסוקה נוספים, מצמצמת את אחוזי האבטלה ומחזקת ככלל את המשק המקומי. אינטרס הממשלה ליצור תחרות במשק שתהיה טובה הן ליעדי הרכש והן לאזרחים על ידי יצירת תחרות והורדה במחירים. מוטלת עלינו האחריות לחזק את העסקים הקטנים ולמנוע מהם יציאה מהשוק וחיזוקם כמקור לדינאמיות כלכלית במשק גם בעתיד".

יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים חה"כ אראל מרגלית, הוסיף ואמר כי ״אני מודה לכל עושי המלאכה שהביאו לחתימת אמנה חשובה זו. זוהי יוזמה חשובה שתתרום רבות לפיתוח וצמיחת העסקים הקטנים והבינוניים בישראל״.

התאחדות התעשיינים פועלת לחיזוק מפעלים קטנים ובינוניים, לשם הגדלת התחרות במשק. הפעילות כללה בשנה החולפת, הקמה של קרן הלוואות לטווח ארוך למטרות השקעה בשדרוג טכנולוגי, קידום הקמת קרנות השקעה בעסקים בינוניים, הנגשת כלי סיוע בתחום חדשנות למפעלים קטנים ובינוניים מהתעשייה המסורתית ועוד. המהלכים נועדו להגדיל את הפריון במפעלים הקטנים והבינוניים, שנמוך כיום ב-50% מהפריון במפעלים הגדולים.

המפעלים הקטנים והבינוניים (מפעלים המעסיקים 20-99 עובדים) מהווים כ-75% מכלל מפעלי התעשייה. במפעלים אלו מועסקים כ-90,000 עובדים, וסך מכירותיהם נאמד בכ-70 מיליארד שקל, המהווים כ-20% ממכירות כלל התעשייה.
 

לפרטים נוספים: דוברת התאחדות התעשיינים, מיכל תוסייה-כהן. טל' 054-9491438.

אמנה להגדלת הרכש של חברות גדולות מספקים ישראליים קטנים ובינוניים  אמנה להגדלת הרכש של חברות גדולות מספקים ישראליים קטנים ובינוניים
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share