שר הכלכלה, נשיא התאחדות התעשיינים ומנכ"ל ההתאחדות יצאו לביקור רשמי בסין, לשם חיזוק הקשרים המסחריים בין שתי המדינות

14/07/2013

שר הכלכלה נפתלי בנט, יצא שבוע שעבר לביקור רשמי בסין, מלווה במשלחת עסקית רשמית אשר כללה את נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום, צביקה אורן ומנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק. למשלחת הצטרפו גם  14 חברות ישראליות בתחום התוכנה. מטרת הביקור הייתה לקדם את הקשרים המסחריים בין סין וישראל ולקדם שיתופי פעולה בתחום המחקר והפיתוח. כמו כן, נבדקה האפשרות לכונן הסכם סחר חופשי בין ישראל לסין. הסכם זה ירחיב את הסחר הבילטראלי ואת הפעילות הכלכלית בין המדינות.

במהלך הביקור, נפגשו חברי המשלחת, עם ראשי הממשל והתעשייה בסין. בין השאר, הם נפגשו עם בכירי המועצה הלאומית לפיתוח ורפורמות הסינית (NDRC)והדגישו את היתרונות הגלומים בשיתוף פעולה עם חברות מישראל ואת תרומתן הפוטנציאלי לפרויקטים שונים המתנהלים ברחבי סין. למשרד תפקיד מרכזי ביחסי הסחר בין ישראל לסין, שכן המשרד אמון על תכנון ויישום תכנית החומש הסינית, המתווה את מדיניותה הכלכלית של הממשלה בבייג'ינג (כרגע תכנית החומש ה 12) ואישור פרויקטים ממשלתיים רבים במדינה.

כמו כן נפגשו חברי המשלחת עם סגן הנשיא ומזכ"ל לשכת המסחר הבינלאומית הסינית של הסקטור הפרטי CCICCPS, וונג ינגו. בלשכה חברים יותר מ- עשרה מיליון ו- 300 אלף עסקים פרטים, המייצרים 61% מהתל"ג של המדינה ומזרימים לקופת המדינה למעלה מ- 50% מהמיסים. בין השאר חברים בארגון תעשיות ענק, כמו 'לנובו'. הארגון אוחז במדיניות המעודדת השקעות בחו"ל. בשנים האחרונות עלה מחזור ההשקעות מ- 200 מיליארד דולר ב- 2004, לכ- 450 מיליארד בשנת 2013. וונג ינגו הציע לצביקה אורן בפגישה, כי ה- CCICCPSיהיה הגוף שיסייע לחברי התאחדות התעשיינים, לקדם את המסחר בין שתי המדינות ובפרט את היצוא לסין. אורן הודה לוונג ינגו והזמין אותו לבקר בישראל, על מנת שיוכל להתרשם באופן אישי מהתעשייה והטכנולוגיה הישראלית. כמו כן נפגשו חברי המשלחת עם שר המדע והטכנולוגיה של סין, וואן גאנג; בכירי עיריית שנחאי ונציגים של קרנות הון סיכון סיניות.

המסחר של ישראל עם סין נמצא במגמת עלייה קלה- בשנת 2012 רשם היצוא הישראלי לסין עלייה של כ-0.9% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ועמד על כ- 2.74 מיליארד דולר. היצוא הישראלי מורכב ברובו ממוצרים מתקדמים מענפי האלקטרוניקה, התקשורת, מכונות וציוד (%53.1 מכלל היצוא, כ-1.46 מיליארד דולר בשנת 2012), מוצרי תעשיות כימיות (%18.6, כ-510.7 מיליון דולר), יהלומים ואבני חן (%11.2, כ-306.45 מיליון דולר) וציוד רפואי (%7.6, כ-209.2 מיליון דולר).

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share