מי יגן על קטר המשק?

24/06/2012

"שמחון: שר האוצר פועל בניגוד לכללי מינהל תקין"

לכתבה בגלובס  14.06.12  לחץ כאן
 
הבקשה להגנה על תעסוקה ועובדים, תוצר למשק, פיתוח כחול לבן, תעשייה כחוסן למדינה – הפכה בשבועות האחרונים למילת גנאי ונתפסת כמרחיקת לכת.
 
בזה אחר זה אנו עדים לחיסול ההגנה על הייצור המקומי ועל התעשייה בישראל. התעשייה -  הקטר של המשק - מוצאת עצמה חשופה מול הפחתת מכסים כוללת והתעלמות משימוש בהיטלי סחר.

 

רק השבוע טען שר התמ"ת שלום שמחון כי שר האוצר יובל שטייניץ פועל בניגוד לכללי מינהל תקין ומתחמק ממתן תשובות במשך 9 חודשים על היטלי הגנה שעליהם חתום התמ"ת. היטלים אלו משמשים ככלי-הגנה על תעשיות מקומיות הניזוקות מתחרות לא הוגנת, מספקים הגנה זמנית נגד כשלי-שוק מבטיחים תחרות אמיתית ועוזרים לשמירה על מחיר תחרותי עבור הצרכנים בטווח הארוך. אין ספק כי האשליה של מחיר נמוך בטווח הקצר, שמטרתה חיסול ענף יצרני מקומי, עלולה לגרום להיווצרות כוח שוק דומיננטי של יבואן אשר יפגע ברמת המחירים בטווח הבינוני והארוך.

עמדתו העקבית של משרד האוצר בשנים האחרונות לבטל את החלטות שר התמ"ת בנוגע להיטלי סחר מצביעה למעשה על מדיניות שר האוצר לביטול בפועל של חוק היטלי סחר ואמצעי הגנה, ומייתרת את עבודת הדרגים המקצועיים העוסקים במדיניות הסחר.
 
בנוסף, היטלי הסחר הם אמצעי שבו משתמשות רובן המוחלט של המדינות החברות בארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלי (OECD), ובהן ארה"ב, חברות האיחוד-האירופי, אוסטרליה, קנדה ואחרות  - העומדות על המשמר במטרה להגן על התעשייה המקומית בעת חשיפתן לסחר לא הוגן. בתקופה זו העולם מבין שהסתגרות לייצור המקומי, חשיפת כלי הגנה לתעשייה בשעת הצורך ודאגה לפיתוח ותעסוקה מהווים ערך משמעותי להתמודדות בתחרות גלובלית. בהקשר זה יש לציין כי חשיבות היטלי הסחר ככלי משלים לסחר חופשי רלוונטית ביותר לישראל, אחת המדינות הפתוחות ביותר לסחר בינלאומי.
 
התעשייה והייצור המקומי הפכו הפקר המאפשר לכל מדינה בעולם לעשות בארץ כרצונה, והגנה אין - רק החרב עוד מונפת וגודעת את הגזע שעליו יושב המשק.   
 
יש להמשיך ולשמור על סמכות שר התמ"ת לשימוש בהיטלי הסחר, כנהוג בעולם, בעיקר על רקע מגמות ההגנה הננקטות במדינות רבות הסוחרות עמנו ואשר נועדו לשמר, ואולי אף לשפר, את מצב התעסוקה המקומית.


פגיעה בשימוש בחוק היטלי סחר תגרום לכך שישראל תאבד כלי חשוב במדיניות הסחר, וכלי להרתעה מפני סחר לא הוגן.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share