הפינה המשפטית - "עבודה בעיניים": יו"ר ועדים בשכר

21/12/2011

 

 

 

 

 

 

 

 

הנהלת נמל חיפה לא אישרה יום חופשה ליו"ר הועד - והעובדים פתחו בשביתה" (כותרת בעיתון "הארץ", מוסף "דה-מרקר" מיום 14/9/2011). מכאן מתחילה "הבעיה" /–"חוצפה" /"עזות המצח" – איש איש והתשובה הנכונה בעיניו, או כולן יחד. לפי האמור בכתבה, סירבה הנהלת נמל חיפה לאשר ליו"ר ועד עובדי הציוד לקבל "יום ועד". מדובר ביום חופשה מיוחד בתשלום על חשבון ההנהלה, שאותו  זכאים לקבל חברי הוועד ארבע-חמש פעמים בחודש, ובו הם רשאים שלא להתייצב לעבודה הרגילה – ותחת זאת לטפל בעניינים שונים הקשורים לוועד או לעובדים.

כמה מהוועדים החזקים ביותר במשק הישראלי הם של נמלי ישראל. עוצמתם - הנובעת מהיכולת לגרום לנזקים עצומים לכלכלת ישראל באמצעות עיצומים, הורדת תפוקות ושביתות - היא אחת הבעיות הקשות ביותר של כל אזרח ואולם, עובדי הנמלים אינם היחידים שמרכזים תחת ידם כוח אדיר. ועדים נוספים במגזר הציבורי הנהנים מכוח דומה הם ועדי רשות שדות התעופה, ועדי חברת החשמל, ועדי מקורות וכיו"ב. גם במגזר הפרטי התופעה נפוצה, במיוחד במגזר הבנקאי.

נקודה חשובה, שכנראה נמחקה מהזיכרון הקולקטיבי, היא שאותם ראשי ועד פועלים עבור עצמם ועבור חבריהם. כשאנו מבינים זאת, חובה לשאול מדוע שאלו הנהנים מפירות עמלם של ראשי הוועד לא יהיו אלו שיממנו את שכרם, את תנאי עבודתם ויישאו בכל שאר העלויות הנדרשות במסגרת עבודת הוועד?

נציין כי מדובר בתופעה שהשתרשה במחוזותינו, אבל היא גזירה משמים. מדוע על המעסיק לשאת בתנאי השכר וההטבות של חבר ועד?

למען מי עובד חבר הוועד - עבור מקום העבודה המעסיק אותו? עבור חבריו העובדים? עבור עצמו? מדוע תפקיד בוועד, שלמעשה נועד לשפר את תנאי ההעסקה של העובד עצמו, לא ייעשה באופן התנדבותי? חברי הוועדים, ובכלל זה יו"ר כל ועד, החלו את עבודתם כעובדים מן המניין.

כאשר ההנהלה משלמת את שכר יו"ר הוועד, קיים כאן פוטנציאל נפיץ של ניגוד עניינים. האם לא יהיה נכון וראוי יותר לראות בפעילות בוועד פעילות ציבורית ללא שכר, כאשר לכל היותר יותרו החזרי הוצאות במקרים מיוחדים?

ודוק: ארגון העובדים נוהג גם לנכות דמי חבר או דמי ועד ברבים ממקומות העבודה. מדוע ששכר יו"ר הוועד לא ימומן ממקור זה? בכך נפתור את בעיית ניגוד העניינים וגם נהפוך את הנושא לדמוקרטי הרבה יותר.

במגזר הפרטי, המוכר לי היטב, התופעות הנ"ל זניחות ביותר. באם הן עדיין קיימות, אני מרשה לעצמי לומר שמדובר בחברות ובמפעלים שהיו בעבר בשליטת המדינה.

דוגמה חיובית, שיש לאמצה לטעמי כמודל, מצאתי בארגון עובדי צה"ל, למשל, שהנו למעשה "ועד העובדים" של אזרחים עובדי צה"ל. שכרו של היו"ר, שעובד עבור עובדי הארגון, ממומן על ידי  הארגון עצמו. תלוש השכר יוצא מטעם הארגון ולא מטעם המעסיק (משהב"ט). כלומר, אפשר גם אחרת...

 לסיכום, עמדתי היא כי יש להגדיר את תפקיד יו"ר ועד העובדים כתפקיד ציבורי, ללא שכר נוסף ממעסיקו הישיר . במסגרת התפקיד היו"ר זכאי להחזר הוצאות הכרחיות לצורך מילוי תפקידו מתוך קופת הוועד. מנהל תקין מחייב כי במקומות עבודה גדולים ארגון העובדים הוא שיממן את משכורתו ואת תנאי עבודתו של יו"ר הוועד -  ולא הנהלת החברה.

כתב: עו"ד עופר יוחננוף, מנהל המחלקה למשפט עבודה, התאחדות התעשיינים בישראל.

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share