הפחתת מכסים על מוצרי יבוא - עמדת ההתאחדות

15/09/2011

עמדת התאחדות התעשיינים כפי שהובעה בפני האוצר היא כי, הורדת מכסים חד צדדית לייבוא, תביא למצב של ייבוא אבטלה בתקופה שהיא קריטית למשק הישראלי כתוצאה מהמשבר הכלכלי באירופה וארה"ב.

 

הורדת מכסים עלולה למוטט ענפי תעשיה שלמים המעסיקים עשרות אלפי עובדים, מרביתם בפריפריה, ולכן התאחדות התעשיינים מתנגדת למהלך קיצוני שכזה באופן מוחלט.

 

כמו כן, ההתאחדות מתנגדת להורדת מכסים ביבוא באופן חד צדדי אל מול מדינות אשר עדיין לא חתמו איתנו על הסכמי סחר ומתוך המחשבה שצעד כזה יפגע במוטיבציה של מדינות לחתום על הסכמי סחר עתידיים מול ישראל, דבר אשר יפגע בפוטנציאל הייצוא למדינות אלו.

 

התאחדות התעשיינים רוצה להזכיר כי כבר כיום אין מכס על מוצרים ממדינות אירופאיות וארה"ב שאיתם יש לישראל הסכמי סחר חופשי. צריך לזכור, כי לאור הסכנה להתחדשות המיתון בעולם המערבי, הצמיחה העולמית תגיע בעיקר ממדינות המזרח הרחוק אשר איתן עדיין אין לישראל הסכמי סחר חופשי (הודו, סין, קוריאה וכו'), ויש לשמור על הזדמנויות לייצוא הישראלי למדינות אלו.


כמו כן, בתחום המזון אכן ישנם מכסים ומכסות ייבוא בכל מדינות במערב ובכללן ישראל, וזאת מתוך מדיניות של שמירה על החקלאות המקומית ובעיקר מתוך הרצון שלא להיות תלויות במדינות אחרות בנושא חשוב כמו מזון. נושא זה הוא אסטרטגי ונתון להחלטת הממשלה.


יש לזכור כי החל משנות השמונים, הוסרו רוב המכסים וכיום תקבולי המכס כשיעור מהיבוא עומדים על 1.1 אחוז - נמוך מארה"ב (שם הם עומדים על 1.8 אחוז) כך שהפחתת המכסים לא אמורה להשפיע משמעותית על המחיר הסופי לצרכן.


צריך גם לזכור כי שיעור וחדירת הייבוא לישראל היא גבוהה מאד, גבוהה יותר מאשר רוב מדינות ה OECD.

 

ראה גרף מיסוי החדירה של היבוא בהשוואה לעולם.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share