בקשה לחייב לטעון גרוטאות נדחתה - כתבה מעיתון המטען

26/07/2011

  

בית המשפט העליון דחה בקשה של שלוש יצואניות של מטעני גרוטאות מתכת, למתן צו ביניים לפיו תחודש טעינת מטעני גרוטאות מתכת על כלי שייט בנמל אשדוד. זאת עד להכרעה בעתירה שהגישו. בהתאם להחלטה, יצואני גרוטאות המתכת יוכלו להמשיך ולהטעין את הגרוטאות על כלי השיט בנמל אשדוד במכולות, אך לא בתפזורת.

היצואנים: פאוור מטאל סחר, נבארי מתכות, וגרין לנד מיחזור הגישו באמצעות באי כוחם עו"ד יריב דן ועו"ד דן אבירם, עתירה נגד חברת נמל אשדוד, נגד המשרד להגנת הסביבה ונגד משרד התחבורה. בעתירה נאמר שיצוא המטענים שלהם עובר באופן בלעדי דרך נמל אשדוד. לטענתם, ביום 4.7.2011, הופסקה טעינת מטעני גרוטאות מתכת על כלי שייט בנמל אשדוד. ההחלטה על הפסקת הטעינה נמסרה להם טלפונית, ללא התראה והזדמנות להיערך לה. מבירור שערכו היצואנים הובהר להם, כי מפקח מטעם המשרד להגנת הסביבה הורה לעובדים של חברת נמל אשדוד לחדול לאלתר מכל טעינה של מטעני גרוטאות בתחום הנמל והזהירם שיזומנו לחקירה ויספגו קנסות כספיים אם ימשיכו בפעולות הטעינה. אולם, מבירור שערכו עם המפקח מטעם המשרד להגנת הסביבה, נמסר להם, כי הפסקת הטעינה אינה על פי דרישה של המשרד להגנת הסביבה. למרות זאת, לא חודשה הטעינה של כלי שייט בנמל. לטענתם, במהלך השבוע שלאחר מכן קיימו מספר פגישות עם נציגי חברת נמל אשדוד אך ללא הועיל. לטענת העותרות, גם אם יש מחלוקת בין הנמל למשרד להגנת הסביבה אין בכך כדי להצדיק את ההפסקה של טעינת המטענים לפרק זמן בלתי מוגבל. לטענתן, החלטה זו היא החלטה לא סבירה באופן קיצוני, בין היתר, בשל כך שניתנה בהתייחס למטעני גרוטאות מתכת בלבד, בעוד שהפריקה והטעינה של מטענים נוספים, שגם הם רלבנטיים, נמשכת כסדרה. עוד טוענות העותרות, כי ההחלטה מהווה הפרה של כתב ההסמכה של הנמל.

בבקשה לצו ביניים טענו יצואני גרוטאות המתכת כי הנזקים שנגרמים להם בכל יום נוסף שחולף בלא שמטעני גרוטאות מתכת נטענים על כלי השייט, הם כבדים, בלתי הפיכים ועלולים לגרום לחורבנם הכלכלי.

חברת נמל אשדוד, שיוצגה ע"י עו"ד דניאל אברבנאל ועו"ד ניר פרידמן, טענה שיש לדחות את הבקשה. חברת הנמל טענה שהיא מעולם לא קיבלה החלטה להפסיק את טעינת המטענים של גרוטאות מתכת בנמל, אלא ועד עובדי הנמל הוא שהודיע כי עובדי הנמל לא ייטענו לפי שעה מטעני גרוטאות. הודעה זו, ציינו באי כוח הנמל, ניתנה לאחר הצהרתו של המשרד להגנת הסביבה, שכל מקרה נפילה של חלק מתכת למימי הנמל במהלך טעינת גרוטאות יהווה עבירה פלילית. עוד טענה חברת הנמל שהעותרות יכולות להמשיך ליצא גרוטאות דרך נמל אשדוד במכולות ולא בתפזורת. לטענת חברת הנמל, אין זה מחובתה לטעון גרוטאות בדרך מסוימת דווקא, ובוודאי כאשר הדרך המבוקשת על ידי העותרות כרוכה, לטענת הנמל, בעבירות פליליות.

משרדי הממשלה, שיוצגו ע"י עו"ד רועי שוויקה, טענו אף הם שדין הבקשה להידחות. לטענתם, דינה של העתירה, ובכללה גם הבקשה לצו ביניים, להידחות, שכן היא אינה תוקפת כל החלטה שלהם ולא נעשתה אליהם פנייה מוקדמת בעניין העתירה.

שופט בית המשפט העליון, סלים ג´ובראן, בחן את טענות הצדדים, וקבע כי אין מקום להיעתר לבקשה למתן צו ביניים. השופט ציין בהחלטתו כי העותרות יכולות להמשיך ולטעון גרוטאות על כלי השיט במכולות ולא בתפזורת, עד למתן החלטה בעתירה. בנוסף, העיר השופט: "נדמה כי סיכויי העתירה אינם גבוהים, לנוכח העובדה שההחלטה על הפסקת ההטענה התקבלה על ידי ועד עובדי הנמל, שאינו צד להליך שהגישו העותרות".

נכתב ע"י איל לרמן, עיתון המטען

www.shipper.co.il 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share