סחר עם מדינות אויב

26/07/2011

בישראל שני חוקים שאוסרים סחר עם מדינות אויב: "פקודת המסחר עם האויב" ו"פקודת היבוא והיצוא".

"פקודת המסחר עם האויב" אוסרת על סחר עם מדינות אויב. מדינות האויב המוגדרות כיום בפקודה הן איראן, סוריה ולבנון. למעשה גם עיראק נחשבת מדינת אויב לעניין זה, אולם הסחר עימה הותר ע"פ הרשאה מיוחדת של שר האוצר (שהוא השר הממונה על ביצוע הפקודה). תוקף ההרשאה הזו יפוג ב-12.7.2013.

 

לפי הפקודה, "ייראה אדם כאילו סחר עם האויב אם היו לו כל קשרים מסחריים, כספיים או קשרים אחרים עם האויב או לטובתו, ובייחוד אם סיפק כל סחורות לאויב או לטובתו, קיבל סחורות מאויב או שסחר בכל סחורות, או הוביל כל סחורות, שנשלחו לאויב או נתקבלו ממנו או שנועדו לארץ האויב או נתקבלו ממנה".

כל עסקה עם מדינת אויב מהווה עבירה על הפקודה והמבצע אותה צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים וקנס כספי מרתיע.

על פי פקודת המסחר עם האויב, 1939, שר האוצר מוסמך לתת היתר מסחר (יבוא או יצוא) למדינות הנופלות תחת תחולת הפקודה. כל מסחר עם מדינות אלו, מחייב אישור פרטני. אישורים אלו ניתנים במשורה ומוגבלים בהיקף ובזמן ומספקים מענה נקודתי.

 

"פקודת היבוא והיצוא" היא דבר חקיקה מנדטורי שהותקן בתקופת מלחמת העולם השנייה, מתוך מטרה להטיל פקוח חמור, שנועד להבטיח מניעת יבוא של סחורות בלתי חיוניות, מניעת הגעתם של צרכי אספקה לידי האויב וכיוצא במטרות כאלה, הכל לשם הגברת המאמץ המלחמתי וביצור המשק הכלכלי של הארץ.

 

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share