מאמר החודש - טרור תשתיות בישראל - על תופעת גניבת המתכות

24/07/2011

שר התמ"ת חתם על היטל על יצוא גרוטאות ברזל במטרה להציל את תעשיית הפלדה בישראל ובאמצעותה גם לצמצם את כדאיות תופעת גניבת המתכות המיוצאת מהארץ. במקביל ועדת ביקורת המדינה החליטה לטפל בנושא עד תום. וכעת "הברזל החם" נמצא בידיי שר האוצר האמור לקבל אחריות ולהבטיח את עתיד יצור הפלדה בישראל וחיסול תופעת גניבת המתכות בישראל אחת ולתמיד!

 

"טרור תשתיות בישראל": על תופעת גניבת המתכות

אין זה סוד כי ישראל סובלת בשנים האחרונות ממכת מדינה: גניבת מתכות. התופעה החמורה, שאך מתפשטת והולכת,מסבה נזק כלכלי וביטחוני עצום, משבשת את איכות חיי התושבים, והופכת למפגע חברתי מן המעלה הראשונה.

התרחשות זו גורמת לפגיעה בכל תשתיות המדינה – ביניהן תשתיות המים, החשמל והתקשורת, אשר ניזוקות באופן חמור בשנים  האחרונות, באין מי שיעצור את העבריינות.

למרבה הצער, עד כה נמנעה מדינת ישראל מתגובה נחושה לתופעה, הימנעות שאך הגבירה את תאוות  העבריינים, מה שהביא לתוצאות הרות אסון הכוללות עד כה ניתוקי חשמל, גניבת ציוד ומערכות צבאיות  (לרבות גניבות מנועי 15 !F), השחתת אתרי הנצחה ואף פגיעה בחיי אדם.

היקף איסוף המתכות בישראל מוערך בכ-800 אלף טון השווים בערכם לכ-1 מיליארד שקלים של גרוטאות מתכת, וזאת בנוסף לנזק כספי לאומי שנאמד בשווי כולל של כ-5 מיליארד שקלים ובמסחר עם חשדות לעבירות על חוקי המדינה.

המוטיבציה של עברייני המתכת הולכת ומתעצמת נוכח קיומו של נתיב יצוא ימי פתוח וחופשי (בעיקר לטורקיה), הפועל ללא פיקוח והמאפשר לסחורה הגנובה יציאה נוחה מגבולות הארץ.

מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להעלים עין עוד מתופעת גניבת המתכות הפוגעת בכלכלת ישראל ובביטחונה. ודאי וודאי לא כאשר קיימות דרכים בדוקות לצמצמה!

משרד האוצר פועל בימים אלו להחלת היטל ביטחה על יצוא גרוטאות הברזל. היטל זה עשוי להפחית משמעותית את הכדאיות ביצוא מתכות גנובות, ובכך לצמצם את תופעת גניבות הברזל והפשיעה החמורה הנלווית אליה בתחום סחר גרוטאות הברזל בישראל .

 

מקבץ ידיעות שפורסמו בנושא גניבת מתכות


מפעילות הכנסת

  • 29.06.11: ישיבה בוועדת ביקורת המדינה, שבה נידונה בקשה לחוות דעת מבקר המדינה בהתאם לסעיף' 21 לחוק מבקר המדינה בנושא : תופעת גניבת המתכות. להודעה לעיתונות לחץ כאן

 מהטלוויזיה

 מהרדיו

מהעיתונות

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share