בחינת רגישויות בכינון אס"ח בין ישראל והודו

6/04/2011

בימים אלה התחיל מו"מ בין ממשלת ישראל ממשלת הודו, להסכם סחר חופשי בין המדינות.

משמעות אס"ח היא ביטול המכסים בין המדינות המהוות צד להסכם, על הסחר במוצרים תעשייתיים.

על מנת שהתעשייה תוכל להפיק את המיטב מההסכם, חשוב לנו לאתר רגישויות של מפעלים ביחס ליבוא מהודו במידה שאכן יוקם אזור סחר חופשי אשר יבטל בסופו של התהליך את המכסים בין המדינות. וכן לאתר הזדמנויות ליצוא במוצרים החשובים ליצואנים הישראליים.

 

עבור ישראל מהווה המו"מ ציון דרך בשני מובנים: מדובר במדינה האסייתית הראשונה עימה ישראל החלה לנהל מו"מ לכינון הסכם סחר חופשי. בנוסף, לראשונה תיטול ישראל חלק במו"מ לקראת כריתת של הסכם סחר חופשי מקיף –  כלומר, הסכם הכולל הסרת מכסים וחסמי סחר אחרים החלים על מגזריה תעשיה  והשירותים כגון טכנולוגיית מידע, פיננסים, הנדסה ועוד.

 

שווי הסחר ההדדי בין ישראל להודו נמצא בשנים האחרונות במגמת גידול מתמדת. בשנה שעברה הסתכם שווי ב-4.7 מיליארד דולר לעומת כ- 2.7 מיליארד ב-2006. עיקר הייבוא מהודו בשנה שעברה התמקד ביהלומים, כימיקלים, חלקי רכב ומוצרי פלסטיק. מוצרי הייצוא העיקריים למדינה זו בשנה שעברה היו יהלומים, חלקי מכונות ודשנים.

 יש לציין כי הודו מייחסת חשיבות רבה למשא ומתן מאחר והיא מעוניינת בהגברת שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות, במיוחד בתחום הטכנולוגיה. לדברי הממונה על תחום הסכמי סחר בילטראליים במינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, גב' אתי בלחסן-לוי "אנו רואים בהסכם הסחר החופשי עם הודו הזדמנות יוצאת דופן להרחיב את נפח פעילותן של חברות ישראליות בהודו, כמו גם תשתית להגדלת האטרקטיביות של הכלכלה הישראלית בעיני משקיעים מהודו. מרכז הכובד של הכלכלה העולמית עובר בהדרגה לאסיה. על רקע הנס הכלכלי המתחולל בהודו ומעמדה העולה בעקביות בזירה הכלכלית הבינלאומית, הסכם סחר חופשי עם מדינה זו הינו צעד מתבקש במסגרת המאמצים לפרוץ את הדרך עבור התעשיין הישראלי אל השווקים החשובים בעולם. 

ישראל מהווה למעשה יעד נוסף במדיניות פריסת רשת הסכמי סחר בינלאומיים בה נוקטת הודו בשנים האחרונות. במהלך נובמבר חתמה ממשלת הודו על הסכמי סחר חופשי עם יפן ומלזיה, ונמצאת בשלבים מתקדמים של גיבוש הסכם דומה עם האיחוד האירופי. ב-2009 חתמה הודו על הסכם סחר חופשי עם גוש מדינות ASEAN בדרום-מזרח אסיה, ויצרה בתוך כך גוש סחר המונה יותר משני מיליארד איש. 

לישראל מסורת ארוכה של הסכמי סחר ופתיחות גבוהה של המשק. כ-70% מסחר החוץ של ישראל מתנהל בפטור ממכס, בגין מערכת הסכמי סחר רחבה. ישראל הייתה הראשונה לחתום על הסכמי אזור סחר חופשי עם ארצות הברית והייתה המדינה הראשונה לה היו הסכמי סחר חופשי במקביל הן עם ארה"ב והן עם האיחוד האירופי.

 

להבהרות ניתן לפנות אל נתנאל היימן , אגף סחר חוץ: natanel@industry.org.il 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share