תעשייני ענף המתכת: המשק צומח אך המשבר בענף נמשך כמעט שלוש שנים

23/08/2010

כותרות העיתונים מבשרות על צמיחה של המשק בכ-4.7%, אך בענף המתכת טרם נראית יציאה מהמשבר.

בסקר המגמות רבעון השני 2010  שנערך לאחרונה ע"י מחלקת מחקר בהתאחדות התעשיינים, נמצא כי רוב ענפי המשק רשמו עליה בתפוקות ובניצולת הציוד, מנגד ענף המתכת רשם ירידה בתפוקה ובניצולת הציוד רבעון 10 ברציפות.

הנתון מקבל חיזוק עפ"י ממצאי הלמ"ס המדברים על ירידה של כ-6.1% בתפוקות ענף מתכת בסיסית.

עוד נמצא בסקר כי ענף זה הוא היחיד מבין ענפי התעשייה הרושם נסיגה כה ממושכת בתפוקתו.

עוד נמצא בסקר כי בפרמטר המכירות נרשמה עליה בכלל הענפים מנגד בענף המתכת   ניכרת ירידה במכירות לשוק המקומי , וגם בייצוא, זאת  תוך שחיקה ניכרת ברווחיות היצוא הבולטת אף היא לרעה בהשוואה לשאר ענפי המשק.

גם נתון זה מקבל חיזוק ע"י ממצאי הלמ"ס המדברים על ירידה של כ-4.1% ריאלית ביצוא מתכת.

גורמים בענף מסבירים  "הירידה בתפוקות גורמת לירידה בניצול הציוד הקיים וכאשר לא משתמשים בציוד קיים כמובן שלא משקיעים בקניית ציוד חדש וכך נוצר מעגל קסמים שלילי.  

יש להבין כי הענף מצריך באופן שוטף השקעות כבדות במכונות ובציוד. פגיעה בהשקעות פוגעת בטווח הארוך בכושר התחרות של הענף הן בשוק מקומי מול יבואנים והן בשוק העולמי מול מתחרים מחו"ל.

כיוון שהמיתון בענף נמשך זמן רב , כבר לא מדובר על פגיעה בטווח ארוך , אלא על פגיעה מתמשכת ויום יומית , יש לזכור כי מדובר על עשרות אלפי משפחות שתלויות בפרנסתם בענף זה וברובם הגדול הם נמצאות בפריפריה.  

תוצאה נוספת שאנו רואים כתוצאה מהירידה בתפוקות ובמכירות היא מצוקת אשראי חריפה של המפעלים, 54% מהמפעלים מדווחים על קושי בשמירה על מסגרת אשראי קיימת ".

 

האם יש פיתרון למצב ?

לדברי בכירים בענף "על הממשלה להתערב בנושא באופן מיידי  ולסייע באופן אקטיבי במתן אשראי  בתנאים מקלים למפעלים וסיוע מסיבי בהשקעות, זאת בטרם נגיע לנקודת האל- חזור בה פשוט לא תהיה יותר תעשיית מתכת בישראל ".

ומה לגבי העתיד ?

גורמים בענף פסימיים " בסקר ציפיות שנערך לרבעון השלישי של השנה נמצא כי צפויה נסיגה נוספת בתפוקת הענף ובמכירותיו , לצד פיטורי עובדים נוספים . צריך לזכור כי פיטורי עובדים , והתייעלות אינם יכולים להיות אינסופיים , ומדובר בתרופה זמנית וכואבת מאוד אם הציפיות יתגשמו הרי שמדובר על כשלוש שנים רצופות של משבר בענף.

לצד כל זאת , עדיין יש מקום לאופטימיות, בימים אלו מצטרף  איגוד התעשייה הקיבוצית להתאחדות התעשיינים לדברי בכירים בענף "הצטרפות איגוד התעשייה הקיבוצית ובתוכם שמונים מפעלים מתחום המתכת והחשמל להתאחדות התעשיינים דווקא בימים אלו, הינה הבעת אמון חזקה ביותר בהתאחדות ובעומדים בראשה, אנו מברכים את האיגוד על הצטרפותו ומאמינים כי שותפות גורל זו  תפרח ותשגשג".

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share