11.8 מליון ₪ אושרו ע"י המדען הראשי לפעילות של המיזם למתכות קלות

חזונו של המדען הראשי במשרד התמ"ת, הד"ר אלי אופר לעודד את המו"פ בתעשייה המסורתית בישראל ממשיך להיות מיושם הלכה למעשה בפעילות של המיזם למתכות קלות המתמקדת בקידום והטמעה של תהליכי חדשנות טכנולוגיים. במיזם חברים  10 מפעלי תעשייה: כבירן, אורטל, אמן, אלובין, מתכת כרמל, מגי"ה, פלבם, פולסר, NCA ובינות טופז ו- 2  אקדמיות: אוניברסיטת בן גוריון בנגב והטכניון. המיזם שמסיים כיום את השנה השלישית לפעילותו במסגרת תוכנית מגנ"ט קיבל בחודש שעבר את אישור ועדת מגנ"ט לתקציב נוסף של 11.8 מליון ₪ ש – 55% ממנו ממומן ע"י המדען הראשי לצורך המשך הפעילות בשנה הרביעית. תוכנית מגנ"ט של המדען הראשי שבראשה עומד מר אילן פלד מאפשרת שיתוף פעולה ייחודי בין החברות התעשייתיות השותפות במיזם המלווה בתמיכה מדעית של מרכזי המחקר המובילים בתחום.  

 

במהלך שלושת שנות המחקר עד כה רשם המיזם הישגים חשובים בכל תחומי הטכנולוגיה בהן הוא פעל כולל יציקה, עיבוד פלסטי וגימור, פיתוח סגסוגות ותהליכי שייבוב וחיבור. הישגים אלו שידרגו את היכולות הטכנולוגיות של המפעלים השותפים ליוזמה וללא ספק שיפרו באופן משמעותי את כושר התחרות שלהם בשווקים הבין לאומיים. ההישגים בתחום טכנולוגיות היציקה כללו בין השאר הפחתה ניכרת באחוז המוצרים הפגומים שהתקבלו בתהליכי הייצור, קיצור זמני הייצור של חלקים יצוקים, פיתוח חלקים יצוקים בלחץ לשימושים סופגי אנרגיה ברכב ושיפור עלויות הייצור ע"י הגדלת אורך החיים של התבניות.

 

 

מזלג מגנזיום יצוק בלחץ למתלה גלגל קדמי ברכב (מפעל אורטל)

 

ההישגים בתחום העיבוד פלסטי והגימור כללו פיתוח טכנולוגיה מסוג הידרו-פורמינג לעיבוד פחים וקבלת גופים קונים מורכבים שאינם ניתנים לייצור בתהליכי משיכה קונבנציונאליים, פיתוח טכנולוגיה לעיבוד סופר פלסטי של פחים בשיטת SPF ובניה של פלטפורמה טכנולוגית לשיקום וחידוש של חלקי טיטניום יקרים המבוססת על תהליכי ריתוך וציפוי בלייזר.

 

 

קונוס מאלומיניום שיוצר בטכנולוגית הידרו-פורמינג (מפעל מתכת כרמל)

 

ההישגים בתחום פיתוח סגסוגות ותהליכי שייבוב וחיבור כללו פיתוח של מספר סגסוגות חשילות חדשות בעלות תכונות משופרות שעברו בהצלחה תהליכי טירוד ערגול וחישול, הקמת פלטפורמות טכנולוגיות לחיבור של מתכות קלות באמצעות פולסים מגנטים, ריתוכי לייזר והדבקות קרות וחמות על ידי דבקים על בסיס אפוקסי . בתחום העיבוד השבבי פותחה יכולת לאיחוד של מספר פעולות שייבוב באמצעות "כלים חכמים" וכן שודרגו היכולות לדפינה מהירה ומדויקת של החלקים המיועדים לשיבוב.

 

חלק היברידי לתעופה המורכב מסטרינגר חיזוק ופנל של מתכות קלות (מפעל פלבם)

 

במסגרת "מחקר העל" המבוצע על ידי האקדמיה פותחו מערכות חומריות קלות המשוריינות על ידי אינוקלואנטים מיקרונים וננו-מטרים שהראו תכונות משופרות. בנוסף נחקרו וזוהו מערכות חומריות קלות בעלות מיקרו מבנה ננומטרי/תת-מיקרוני שיכולות לשמש כחומר מבנה לחלקים לשימושים מיוחדים בהם יש חשיבות מכרעת לחוזק הסגולי של החלק.

 

האישור התקציבי של ועדת מגנ"ט לפעילות בשנה הרביעית ניתן כדי לאפשר לחברות השותפות במיזם להשלים את יעדי המחקר כפי שהוגדרו בתחילת הדרך. פרטים נוספים לגבי פעילות המיזם ניתן לקבל באתר האינטרנט של המיזם: www.lightmetals.org.il או באמצעות פניה ליו"ר המיזם מר רונן יואלי מנכ"ל חברת אמן או ע"י פניה ליוזמי המיזם: פרופ' אלי אגיון egyon@bgu.ac.il  וד"ר זמיר קורן  zamirkor@technion.ac.il .

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

עושים עסקים באינטרנט
הפניות והזדמנויות עסקיות באינטרנט
הסכם עם מאגר העסקים הארצי
IB2B   
מאגר העסקים הארצי המציע
הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל.

במאגר יותר מ- 32,000 חברות
ועסקים המקיימים בו פעילות ערה.ועוד..

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share