יו"ר האיגוד –הסכם המתגבש לסחר חופשי עם סין -"אירוע מכונן שתעשיית המתכת והחשמל חייבת להיערך אליו"

12/02/2015

 

איגוד המתכת – האם הסכם סחר חופשי ישראל–סין טוב עבור תעשיית המתכת הישראלית ?

 

משרד הכלכלה יחל בשבועות הקרובים במו"מ על הסכם סחר חופשי בין ישראל לסין,  לאחר ששתי המדינות הודיעו לאחרונה על השלמת סקר הכדאיות ותחילתו הקרובה של מו"מ לקראת כינון הסכם סחר בין שתי הכלכלות.

מאז שנת 2012 סין הינה כלכלת הסחר הגדולה בעולם, עם מאזן סחר כולל של מעל 4 טריליארד  דולר בשנה. לחתימה על הסכם סחר של ישראל עם סין עשויה להיות השפעה מרחיקת לכת על התעשייה בישראל על כל הסקטורים שבה.

 

בדיון שנערך בעניין זה בתאריך 10.2.15 בהובלתו של יו"ר האיגוד מר יריב ברוש, השתתפו תעשיינים מובילים וראשי ענפים באיגוד: יריב ברוש, רמי טרבולסקי, מריו וייסמן, עמית דגן, גרשון גולדנברג, אריה (ריצ'י) ריכטמן, צבי פלדה ודורון בר.

 

את הדיון הנחה מנהל אגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים מר דן קטריבס. קטריבס עדכן שמשמעות כוונת המדינה לחתום על הסכם סחר חופשי עם סין -  הינה, שבסופו של תהליך לא יהיו מכסים בשני הכיוונים.

כיום היקף הסחר מול סין עומד על כ- 8 מיליארד דולר:

יצוא לסין – כ- 2 מיליארד דולר (כ-70% מהיצוא מבוצע ע"י אינטל וכי"ל).

יבוא מסין – כ- 6 מיליארד דולר.

 

לאחר ה סקירה התקיים דיון ער בין נציגי תעשייני המתכת בעד ונגד טיוטת ההסכם המתגבשת.

חלק מהתעשיינים מחו כנגד קידום ההסכם בתואנה כי הורדת מכסים בין ישראל לסין לא תתרום לסיכויים של יצואני המתכת לייצא לסין מעבר למחזור העסקים הנוכחי, ורק תגדיל את היבוא הנוכחי של תוצרת סינית על חשבון מוצרים ושירותים של תעשייני המתכת.

מנגד, תעשיינים אחרים צידדו בקידום ההסכם בתואנה כי כך או כך ההסכם הוא בלתי-נמנע, ויש ללכת למדינה ולדרוש לקבל הטבות חדשות עבור יצואנים לסין במקום המכסים שיוסרו כתוצאה מאזור סחר חופשי. כמו כן, יש לדרוש מהמדינה לחזק את התקינה המקומית הרשמית והוולונטרית .

 

יו"ר האיגוד מר יריב ברוש סיכם את הדיון ואמר כי ההסכם המתגבש עם סין הינו "אירוע מכונן שתעשיית המתכת והחשמל חייבת להיערך אליו", והוא מבקש לשמוע קולות נוספים ממפעלי האיגוד השונים  בכדי לגבש את עמדת האיגוד ולהעבירה למקבלי החלטות.

 

עוד ציין היו"ר כי לצד הסכנה לתעשיית המתכת והחשמל נוצרות גם הזדמנויות עסקיות שאותן יש לבחון והזדמנות לדרוש מהממשלה את חיזוק התעשייה "כחול לבן" בתחומים של תקינה ואכיפתה, החרגת ענפים רגישים בביטול המכסים, שינוי מדיניות הממשלה בתחומים של היטלי סחר, ושינוי חוק חובת המכרזים ותקנותיו לטובת תעשיית המתכת והחשמל.

 

אנו קוראים לפיכך לכל החברות והמפעלים ליטול חלק פעיל ככל שניתן בתהליך המו"מ ולהסתייע בנו כדי להבטיח שההסכם המתגבש ישרת באופן מיטבי אתכם ואת הכלכלה הישראלית בכללותה.

 

האם אתה בעד או נגד?  חשוב לנו לשמוע מה דעתכם בנושא

 

בכל שאלה ועניין בנושא זה ניתן לפנות לתומר קרוצ'י מהאגף לסחר-חוץ בהתאחדות התעשיינים

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share