אברהם הרשלום, ממקימי חב' ארקו ענבר, לוחץ את ידו של האפיפיור פרנציסקוס אשר חלק כבוד לשישה ניצולי שואה, בעת ביקורו של האפיפיור ביד ושם בתאריך 26/5/2014.

17/06/2014

אברהם הרשלום הקים את חברת "אריאל" בשנת 1951 שהפכה ל"קבוצת אריאל" ושהיתה גם חברת האם של ארקו תעשיות חשמל בע"מ. ארקו תעשיות חשמל בע"מ לאחר שרכשה את "ענבר פוליאסטר משוריין בע"מ" הקימה בשנת 2009 את "ארקו-ענבר תעשיות בע"מ" והעבירה את פעילותה מראשון לציון לקיבוץ חמדיה.

חברת "ארקו-ענבר" עוסקת בייצור ארונות חשמל מפוליאסטר משוריין, קופסאות פלסטיות בעלות בידוד כפול, מעטפות מבודדות לציוד חשמלי ואלקטרוני ופנסי רמזורים לבקרת תנועה.

אברהם הרשלום (פרידברג) נולד ב- 1925 בעיירה פרוז'אני בפולין (היום בלארוס), שם חי ולמד. ב-1939 נכבש האזור ע"י ברית המועצות וב-1941 פלשו הגרמנים וכבשו את האזור. תחת המשטר הנאצי הוקם בעיר גטו ובו רוכזו כל היהודים ובתחילת 1943 פונו תושבי הגטו וגורשו לאושוויץ-בירקנאו. הוריו וסבתו של אברהם נשלחו לתאי הגזים מיד עם הגעתם, הוא ואחיו הוכנסו למחנה. אחיו, סיומה, לאחר כחודש וחצי במחנה לא החזיק מעמד, הלך לבית החולים ומשם נרצח בתאי הגזים, אברהם נשאר באושוויץ-בירקנאו. ביוני 1944 ברח אברהם מאושוויץ עם שני אסירים נוספים ולאחר שנתפסו הוחזרו לאושוויץ והוכנסו לבלוק העונשין. באוקטובר 1944 עם תחילת פינוי אושוויץ-בירקנאו מיושביו, נשלח בקבוצה של אלפי אסירים למחנה בוכנוולד ומשם לקבוצת עבודה בקרבינקל. בתחילת 1945 עם התקרב צבא ארה"ב לאזור הוחזרו במהלך רגלי בחזרה לבוכנוולד ומשם לאחר שהתחזה לפולני, נשלח למחנה לייטמריץ בצ'כוסלובקיה. לאחר מספר שבועות במשלוח אסירים מהמחנה למרכז גרמניה ברח אברהם עם עוד שניים בעוברם מהרכבת שלהם לרכבת פחם שהגיעה לפראג לפירוק הפחם. צעיר צ'כי שעבר בקרבת מקום ולאחר שביקשו ממנו, הביא להם בגדים אזרחיים ולקח אותם לדירת משפחתו בפראג. אם המשפחה יז'ינה סובוטקובה קיבלה בשל כך מאורח יותר את התואר חסידת אומות העולם. באפריל 1945 סייע בלחימה בגרמנים הנסוגים מפראג ולאחר השחרור החל אברהם ללמוד  באוניברסיטה הטכנית בפראג. לאחר החלטת האומות המאוחדות על הקמת המדינה היהודית בישראל גוייס אברהם בצ'כיה יחד עם סטודנטים נוספים לקורס טיס שנערך בחיל האויר הצ'כי,  עלה לארץ בתחילת 1949 שירת בחיל האוויר ולאחר שחרורו בשנת 1951 הקים אברהם את קבוצת אריאל.

בתאריך 27/5/2014 נפגש האפיפיור פרנציסקוס ביד ושם עם שישה ניצולי שואה, הראשון בהם הוא אברהם הרשלום.

מצ"ב לינק לטקס - לחץ כאן

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share