רגולציה וחקיקה - דיון בוועדת הכלכלה בכנסת - הצעת חוק הגנת הצרכן (שעות ביקור טכנאי)

24/02/2014

לפי ההצעה של ח"כ חיים כץ: שעות הביקור יורחבו עד 22:00 בימי חול ועד 13:00 בימי שישי וערבי חג;

עלו בדיון מס' טענות:

1.      מנהלת המחלקה המשפטית באיגוד לשכות המסחר, עו"ד שוש רבינוביץ' טענה כי אין מקום לחקיקה מאחר שאין תלונות של לקוחות בעניין הזה. לדבריה, ההצעה תיצור עלויות להקים מערך שירות גם בשעות הערב, שיוטלו בסופו של דבר על הצרכן.

2.      מנהל השירות באלקטרה מוצרי צריכה, טל בית הלחמי, אמר גם הוא כי הביקוש לטכנאים בשעות הערב הוא נמוך מאוד, וכי יש לכך עלות נוספת שתועמס על הצרכן. הוא גם העלה את נושא הבטיחות של תיקון מזגנים בשעות החשכה שבחלק גדול מהעבודות נדרש הטכנאי לעבוד בחלקו החיצוני של הבניין.

3.      התאחדות התעשיינים חיזקה את הטענה בנושא בטיחות בעבודה- עבודה בשעות הלילה יכולה להביא לסיכונים בטיחותיים, בתחומים של עבודה על גגות, עבודה מחוץ לבניין, מסעות כבדים והסתייעות בסולמות. התחומים הרלוונטיים שהוזכרו: מזגנים, גז ואיסו"ל.

4.      נציגת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, נעמי היימן רייש, אמרה כי עמדת המשרד היא להחיל את ההצעה רק על עסקים גדולים, וכן להרחיב את שעות הביקור רק עד השעה 18:00 ולא עד 22:00. ח"כ כץ אישר כי הכוונה שההצעה תחול על עסקים גדולים, אך הוסיף כי לא הסכים לצמצום שעות הביקור. היימן רייש טענה כי שר הכלכלה ביקש שלא לאשר את ההצעה עד שלא יובהרו הדברים.

ההצעה נועדה להרחיב את שעות הביקור גם לערב, כדי לאפשר לצרכנים לא להפסיד ימי עבודה ולקבל שירות בשעות הערב. עם זאת, במהלך הדיון הבהיר ח"כ כץ כי במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית בכוונתו לפעול לכך שהחובה תחול רק על עסקים גדולים, רק על תקופה האחריות קרי שנה וכן לא תחול על מתן שירות שלא ניתן לתת בשעות החשכה מטעמי בטיחות.

ח"כ ברוורמן אמר שההצעה אינה בשלה והוא מעלה אותה להצבעה רק מתוך כבוד לרעיון ולח"כ כץ שהציע אותה. הוא מבקש כי עד ההצבעה הבאה לחדד את הנושאים וכמו כן, בדברי ההסבר לציין שהחוק לא יוכל על טובין מוחרגים עקב בעיות בטיחות שקבע השר בתקנות.

הוא מבקש כי משרד הכלכלה ירכז את ההחרגות ועד להצבעה הבאה להגיע עם הסכמות של כולם.

 

מצ"ב פרוטוקול הועדה.

 

מצ"ב פרוטוקול הועדה  מצ"ב פרוטוקול הועדה
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מייעצים לך בענייניי עבודה ויחסי עבודה

·  ייעוץ שוטף למפעלים בכל הנוגע
   לחוקי העבודה וליחסי עבודה 
   הן במישור הקיבוצי והן
   במישור הפרטני

·  מעורבות בהליכי חקיקה בכנסת
   ובוועדותיה.

·  טיפול במימוש חוקים,
   תקנות וצווים,
   מול גורמים ממשלתיים.ועוד...

לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share