ניסיון לעידוד רכש מקומי - התוכנית למיכון העבודה החקלאית בישראל

24/02/2014

משרד החקלאות בשילוב עם משרד האוצר והתאחדות חקלאי ישראל יזם תכנית רב שנתית למיכון העבודה החקלאית בישראל בהשקעה ממשלתית ופרטית בהיקף של 546 מיליוני ש"ח .

מטרת התכנית היא צמצום תלותם של החקלאים בעובדים הזרים,  על ידי השקעות הון במיכון וטכנולוגיות החוסכות בכוח אדם ושילובם של ישראלים בענפי החקלאות השונים כמפעילי המיכון המתקדם.

בעוד שהתוכנית נועדה לצמצם  בכ 30% את מספר העובדים הזרים בישראל, וליצור מקומות עבודה חדשים לישראלים, היא אינה תומכת בתעשייה המקומית היצרנית, שגם בכוחה יש להגשים תכלית זו והחקלאיים רוכשים מכונות מחברות בחו"ל.

 

המפעלים הישראליים מלינים על הפסדים במכרזים לחברות זרות ואף מספרים כי מהיכרותם רבת השנים עם המצב בעולם, מדינות רבות יצרו מנגנונים פיננסיים למטרות דומות אך התנו את מתן המענקים לרכישת ציוד מקומי.

 

נוצר כאן מצב אבסורדי שמדינה ישראל מממנת ציוד שמטרתו להפחית את מספר העובדים

הזרים,  בין היתר,  ליצור מקומות עבודה לישראלים,  אך בו זמנית, במקום שמענק זה  ייתן עבודה ופרנסה לעובדים ישראלים ,הוא מופנה ליצירת מקומות עבודה אצל מתחרים מחו"ל.

 

בעקבות פגישה בין צביקה אורן, יו"ר התאחדות התעשיינים ורון תומר, יו"ר מטה כחול לבן, עם שר החקלאות וצוות המשרד, נעשה צעד ראשון בכיוון והמשרד שינה את ההגדרות וכיום דורש מכל מי שמבקש מענק על השקעה בסכום מעל 361,111 להביא לפחות הצעת מחיר אחת מיצרן ישראלי. זה מכריח את המבקש מענק להיחשף לספקים ישראלים .

 

בישיבה שנערכה בהתאחדות התעשיינים בתאריך 27.2.14 בנוכחות תעשיינים בענף,  הוחלט על צעדים נוספים:

1.      תתואם פגישה עם מנכ"ל משרד החקלאות כדי לשכנע שראוי לקבוע קריטריונים נוספים המעודדים חקלאים לרכוש מיכון חקלאי מתוצרת ישראלית.

2.      לפעול ע"מ להכניס  סעיף בנוהל, זכות סירוב ליצרן ישראלי, או לחלופין אי החלת המענק במקרה של רכישת ציוד זר כאשר יש ציוד ישראלי.  

3.      החברים יעבירו להתאחדות נתונים של הנזק שנגרם לתעשייה המקומית בעקבות רכישה של מכונות מחו"ל.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים

התאחדות לשירות העסק שלך

מקדמים כחול לבן "מטה מיוצר בישראל"
ריכוז תלונות של יצרנים לגבי אפלייתם
לרעה,מול מוצרי ייבוא.טיפול בתלונות
מפעל הנתקל בהעדפת רכש מתוצרת חוץ
שלא על בסיס מחיר ואיכות.
ניהול פעולות הסברה לטובת
המפעל או המוצר.ועוד...
לפרטים נוספים

 

דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share