אודות המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה (התמ"ת)

1/03/2014

רקע:

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, אמון על ניהול ונווט מדיניות הסחר הבינלאומית של מדינת ישראל. תחומי הפעילות העיקריים כוללים פעולות לקידום הסחר והיצוא, ייזום ותחזוקת הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, עידוד ומשיכת השקעות זרות ויצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות זרות. יחד עם הפעילות בישראל, המינהל מפעיל מערך של נציגים כלכליים אשר מהווים את הזרוע הביצועית של המשרד בשווקי חו"ל.

 

יעדים לפעילות:

  • סיוע לתעשייה הישראלית להעמקת הפעילות בשווקים קיימים וחדירה לשווקים חדשים
  • לווי ותמיכה ליצואן הבודד בפעילות השיווקית בחו"ל
  • ייזום ויישום הסכמי סחר בינ"ל ותחזוקת הסכמים קיימים
  • גיוס השקעות ושותפויות אסטרטגיות
  • שיפור תדמית התעשייה והמשק הישראלי
  • מניעת תחרות בלתי הוגנת – היצף
  • המבנה הארגוני של מינהל סחר-חוץ
  •  

המינהל מורכב מארבעה אגפים:

מדיניות והסכמי סחר- אחראי על קידום ותחזוקה של הסכמים בינ"ל. האגף מורכב מ מחלקה להסכמים בילטרליים (הסכמי סחר חדשים של מדינת ישראל), המחלקה להסכמים מולטילאטרליים (הפעילות מול הארגונים המעצבים את המדיניות וכללי הסחר בעולם) והמחלקה למדיניות יבוא (גיבוש מדיניות היבוא לישראל)

האגף לקידום היצוא- אחראי על קידום היצוא ותפעול הנציגויות בחו"ל. לשם כך הוא מחולק לדסקים אזוריים המתפעלים רשת נספחים מקצועיים מסחריים ברחבי העולם. הדסקים הגיאוגרפיים כוללים את האזורים הבאים: אירופה (1 ו-2), אמריקה הלטינית, צפון אמריקה, אסיה פאסיפיק, הודו סין, אפריקה ומזה"ת.

האגף לאיכות השירות וניהול ידע- פועל לקידום השירות באמצעות סקירות ארגוניות (EFQM), פניות יצואנים (ERM) וסקרי שביעות רצון בעקבותיהם, פעילות ברשת וכנסי נספחים.

מערך כלי סיוע לתעשייה- מפעיל כלי תמיכה לתעשייה במטרה לסייע לחברות הישראליות בתחומים הבאים: פיתוח כלים לשיווק בין לאומי; קידום פעילות חברות ישראליות בשווקי יעד- סין והודו וכן קידום חברות בשוק הפרויקטים הבין- לאומי.

 

כמו כן פועלות במינהל מחלקת אירוח, קשרי חוץ, פרסום והסברה וכן המחלקה לתקציבי סחר חוץ ורישום היצוא.

במינהל קיימת גם היחידה למניעת יבוא בהיצף והיטלי סחר. תפקידה הוא למנוע פגיעה בתעשייה הישראלית על-ידי יבוא בהיצף ומניעת נזקים בלתי הפיכים לענפים על-ידי הטלת היטלי סחר.

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share