ישראל ירדה 4 מקומות בדוח התחרותיות העולמי של ה-WEF, שוויץ במקום הראשון

6/09/2012

מדד התחרותיות העולמי של 2012-2013 התפרסם השבוע בג'נבה ע"י הפורום הכלכלי העולמי (WEF)

המדד מתפרסם מדי שנה בסיומו של סקר בינ"ל מקיף, תוך השוואת נתונים מקרו כלכליים

השנה נערך הסקר ב-144 מדינות, שאת ביצועו ויישומו בישראל עורכת התאחדות התעשיינים

הרשמים הבולטים העולים מהדוח החדש:

  • שוויץ וסינגפור ממשיכות להוביל את המדד, כשבמקום השלישי ניצבת פינלנד.
  • ישראל בולטת לטובה במדד בעיקר בפרמטרים של חדשנות והשקעה במו"פ, אך לוקה בחולשה בפרמטרים של בירוקרטיה, גישה למימון, ונטל-המס.
  • ארה"ב יורדת 2 מקומות (מ-5 ל-7) במדד זו השנה הרביעית ברציפות, כאשר הולנד מטפסת במקומה למקום ה-5 מהמקום ה-7.
  • כלכלות אירופה המדשדשות צונחות השנה משמעותית בדירוג- יוון ופורטוגל מדרדרות שתיהן במדד, 4 מקומות ו-6 מקומות בהתאמה.
  • סין יורדת 3 שלבים, אך ממשיכה להוביל בקרב מדינות המתפתחות המובילות (BRICS).
  • את הרשימה נועלת בורונדי, מדינה במרכז אפריקה.

"הדו"ח מהווה עדות נוספת לכך שישראל מצד אחד נמצאת בין המדינות המתקדמות מבחינת חדשנות, מחקר ושיתוף פעולה בין התעשייה לאקדמיה, ומצד שני נמצאת במקומות לא מחמיאים כאשר מדובר בנטל הרגולציה והמיסוי ובאיכות התשתיות המונעת את יכולת התחרות שהחדשנות הישראלית יכולה וצריכה להציב בסביבה הבינלאומית". אומר מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק.

 לאחר שטיפסה שני שלבים במדד השנה הקודמת, יורדת ישראל 4 שלבים וניצבת אחרי מדינות כמו מלזיה (מקום 25), ערב הסעודית (מקום 18) ואיחוד האמירויות (24). הדו"ח מציין לשבח את איכות מוסדות המחקר בישראל הנמצאים במקום הראשון בעולם (יחד עם אלו של שוויץ). פרמטר זה הינו בין הגורמים המציבים את ישראל במקום ה-8 בעולם בחדשנות. בין הפרמטרים הנוספים בקטגוריה זו: השקעה במו"פ (מקום 3) יחס הפטנטים לאוכלוסיה (מקום 4), זמינות הון-סיכון (מקום 3) ושיתוף הפעולה בין מוסדות המחקר לתעשייה (מקום 8).

עם זאת, בדו"ח מופיעים מספר פרמטרים מעוררי דאגה, וביניהם, איכות מערכת החינוך (מקום 53), ורמת החינוך בבי"ס יסודי (מקום 71). הדו"ח מציין בפרט את הירידה התלולה באיכות לימודי המתמטיקה והמדעים (ירידה ממקום 79 למקום 89) כשמחברי הדוח מציינים כי "אם לא תטופל הסוגיה באופן יסודי, הרי שהיא עלולה לערער את מנועי החדשנות של ישראל".

עוד מדגיש הדו"ח את חולשתה היחסית של הסביבה המאקרו-כלכלית הנוכחית בישראל; הגרעון התקציבי (מקום 88) והחוב הלאומי הגבוה (מדורג במקום 121) מהווים גורמים בולטים בחולשתה של ישראל. נקודה נוספת שעולה מהדו"ח היא נטל הרגולציה הממשלתית, בו מתדרדרת ישראל אל המקום ה-90, כאשר משך הזמן הנדרש להקמת עסק מציב את ישראל במקום ה- 109 הלא מחמיא. נמלי הים (מקום 87), האוויר (מקום 48) והתשתית התחבורתית של ישראל (תשתית הרכבות במקום 50) מהווים גם השנה גורם המגביל באופן משמעותי את כושר התחרותיות של ישראל בסביבה הגלובלית.

יצויין, כי מדד התחרויות העולמי של ה-WEF נחשב למוביל מסוגו בקביעת מידת התחרותיות של מדינות בעת ביצוע החלטות השקעה של חברות גלובליות. למדד השפעה רבה בקביעת תדמיתן של מדינות.

אל הדוח המלא באתר הפורום הכלכלי העולמי (WEF)

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל האגף לסחר-חוץ וקשרים בינ"ל בהתאחדות התעשיינים:

נתנאל היימן

תומר קרוצ'י

טל: 03-5198-815

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share