הבהרות לגבי הפחתת המכסים עליה חתם שר האוצר בשבוע שעבר

15/07/2012

בשבוע שעבר חתם שר האוצר על הפחתת מכסים של מוצרים שונים המיובאים לישראל. זוהי הפחתה שנייה מאז ינואר 2012, והיא למעשה מבטלת לחלוטין מכס בשיעור 8%-12% הנגבה על מוצרים כגון מייבשי כביסה, שואבי אבק, מיקרוגלים, מאווררים, קולטי אדים, מייבשי שיער, טוסטרים, סדינים חשמליים, שמיכות חשמליות, מברשות שיניים חשמליות, מכונות להכנת קפה, מגהצים, טוסטרים, נורות, אוזניות, מנורות, משקפי שמש, משקפי מגן, משקפי ראיה, סוגי כיורים,  ועוד.  

כמו כן, הופחת המכס החל ביבוא תיקים עשויים מעור, חלקי כיסאות, נורות, אוזניות, מנורות, משקפי שמש, משקפי מגן, משקפי ראיה, כיורים קרמיים, כיורים מנירוסטה וסוגים שונים של סוללות.
הפסד הכנסות המדינה ממסים מוערך בכ- 55 מיליון ₪. המדינה תפסיד כ 70 מיליון ₪ נוספים בעקבות הפחתות המכסים על מוצרי מזון וחקלאות.

כמהלך משלים להפחתות מס על מוצרי טקסטיל שאינם מיוצרים בישראל שבוצעו בינואר 2012, יבוטל החל מה- 1.1.2013 המכס על מוצרי טקסטיל מוגמרים כביגוד והלבשה למעט הלבשה תחתונה. כמו כן, במועד זה יופחת שיעור המכס ב-10% על מוצרים תעשייתיים ומוצרי צריכה בהם אין גביית מכס בפועל. בנוסף, בהתאם לצווים עליהם חתם השר, יפחתו ב-1 בינואר 2014 שיעורי המכס על מוצרים תעשייתיים ב- 15%.

ש לציין כי החלטת שר האוצר הינה הרע במיעוטו מבחינת התאחדות התעשיינים, והיא כוללת בשלב זה, פרט למוצרי חקלאות ומזון, הפחתת מכסים על מוצרים תעשייתיים שאינם מיוצרים בישראל. הפחתות אלו באות לאחר תהליך הידברות בין ההתאחדות לאוצר שבו נשקלה טובת כל המשק – מעסיקים, עובדים וציבור הצרכנים.

ברצוננו להדגיש שוב כי התאחדות התעשיינים מתנגדת, ככלל, להפחתות מכסים חד-צדדיות, וזאת בין היתר מהסיבות הבאות:

  • בהשוואה בינ"ל המשק הישראלי הרבה יותר חשוף לייבוא בהשוואה לכלכלות אחרות- שיעור המכס בישראל מהווה רק 1.1% מסך ערך היבוא הנכנס, פחות מאשר באיחוד האירופי (1.2%), ארה"ב (1.8%), סין (4.2%), ברזיל (7.6%) והודו (7.9%). 
  • תשלומי המכס אינם מהווים יותר מ-1.5% אחוז משיעור הכנסות המדינה, והם אינם הסיבה העיקרית ליוקר המחייה. להפחתת מכס אין השפעה של ממש על מרביתם של האזרחים, אולם במקרים ספציפיים היא יכולה להביא לסגירת פסי ייצור, אובדן הכנסה וחוסר ודאות של מאות ואלפי משפחות וישובי פריפריה.
  • יש לשמור על האינטרס של התעשייה בישראל לייצא אל שוקי יעד חדשים במסגרת הסכמי-סחר חדשים שייחתמו. הפחתת מכסים גורפת אולי מיטיבה עם האזרח בטווח הקצר באופן מזערי, אך יכולה להיות בבחינת חרב פיפיות בעת גיבוש הסכמי-סחר חדשים, או למנוע את כדאיותם מצד מדינות-יעד אחרות.
  • במידה ומתבצעת הפחתה של מכסים יש לעשות זאת באופן מדורג ומחושב, ולפרוש זאת על פרק של מספר שנים-  כך שיקל על התעשייה, ענפיה  ומועסקיה להסתגל למציאות החדשה ולהיערך לשינויים.

לפרטים ניתן לפנות אל:

נתנאל היימן, מנהל המחלקה לרגולציה בינלאומית, 03-5198815/6, Natanel@industry.org.il .

 

בברכה,

אמיר חייק

מנכ"ל

 

 

הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share