דוח התחרותיות העולמי של ה-WEF

7/09/2011

 

ישראל עלתה שני מקומות למקום ה-22 במדד התחרותיות העולמי של ה-WEF
זוכה לציון לשבח על חדשנות והשקעה במו"פ, אך יתר רגולציה ממשלתית ומיסוי כבד פוגעים בהתפתחות המגזר העסקי
 
מדד התחרותיות העולמי לשנים מתפרסם מדי שנה בסיומו של סקר עולמי מקיף ב-142 מדינות, שאת ביצועו ויישומו בישראל עורכת התאחדות התעשיינים מטעם הפורום הכלכלי העולמי (WEF) לביצוע מדד התחרות העולמי בישראל.
 
לאחר ארבע שנים של ירידה במדד התחרותיות העולמי, ישראל חזרה לטפס והתייצבה במקום ה-22, לפני מדינות כמו קוריאה (24), ניו-זילנד (25), סין (26), ספרד (36), ואחרות. ישראל הינה בין 35 המדינות המתקדמות ביותר בדירוג, המקוטלגות כ"מוכוונות חדשנות וידע".
הדירוג הגבוה של ישראל נגזר בעיקר ממדד החדשנות שמציב את ישראל במקום ה-6, זאת בעיקר בזכות ההשקעה המקומית במו"פ, ו"החדשנות העסקית הגבוהה המסתייעת במוסדות המחקר המתקדמים בעולם", כך על פי כותבי הדוח. דירוג השיא של ישראל במדד היה 14, לפני 4 שנים, ודירוג השפל של ישראל במדד היה 27, לפני שנתיים.
יחד עם זאת ישראל שוב לא ניצבת בראש הדירוג מבין מדינות המזרח התיכון ואזור צפון אפריקה כאשר קטאר (14) וערב הסעודית (17), מובילות את האזור.
 
עוד מציין הדוח לטובה את מספר הפטנטים הגבוה בישראל (מקום 4), יציבות הסביבה הפיננסית (מקום 10) וההשקעה הגבוהה בהון-סיכון (מקום 2) שהפכו את ישראל ל"מנוע של חדשנות, שניכר אף ביתר שאת בשנה האחרונה".
 
עם זאת הדוח מציין מספר גורמים המונעים מישראל להתברג במקומות גבוהים הרבה יותר- השקעה פוחתת בחינוך, ביצועים נמוכים של מערכת החינוך בתחומי המתמטיקה והמדעים (מקום 79 בדירוג זה!), העלולים לערער את בסיס החדשנות הרחב של ישראל.
 
המדדים הנוגעים למוסדות ומשרדי הממשלה מדגישים את הממצאים הפחות מחמיאים לישראל. הגורם הבעייתי ביותר הוא הביורוקרטיה הממשלתית, אחריו  שיעורי המס הגבוהים, היעדר תשתיות נאותות, היעדר כוח עבודה מקצועי, וכן מדיניות רגולטורים לא יציבה של הממשלה, אשר אינה מענקיה וודאות למגזר העסקי. כותבי הדוח מביעים דאגה גם לגבי המדיניות המקרו-כלכלית וממליצים לחזק את המשמעת התקציבית, ולהפחית את שיעור החוב-תוצר.
 
יצויין, כי מדד התחרויות העולמי נחשב למוביל מסוגו בקביעת מידת התחרותיות של מדינות בעת ביצוע החלטות השקעה של חברות גלובליות. למדד השפעה רבה בקביעת תדמיתן של מדינות.
 

ממצאי דוח 2011-2012 לגבי ישראל  ממצאי דוח 2011-2012 לגבי ישראל
תקציר ממצאי הדוח של 2011-2012  תקציר ממצאי הדוח של 2011-2012
הדפסשלח לחבר
עזרה וכלים
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share